Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top on side

Aktuality

Ilustracne foto

Poznáme najlepšie vína SAV roku 2022

4. 7. 2022 | zhliadnuté 432-krát

Vo štvrtok 30. júna 2022 sa na Smolenickom zámku stretli vedci a enológovia, aby v tradičnej súťaži Víno SAV posúdili najlepšie slovenské vína. Komisie hodnotili spolu 61 vzoriek od 14 výrobcov a udelili 6 zlatých a 14 strieborných medailí. Šampiónom súťaže sa stalo červené suché víno Dunaj 2020 z vinárstva Dubovský a Grančič zo Svätého Jura. Podujatie svojou prítomnosťou poctila aj prvá dáma slovenského šľachtenia viniča Dorota Pospíšilová.

„Som nesmierne šťastný, že pani inžinierka Pospíšilová prijala pozvanie na toto naše už tradičné podujatie. Pani Pospíšilová je ozdobou tejto súťaže a pre mňa ako človeka je to najvyššia pocta, že je tu s nami. Som tiež veľmi rád, že túto súťaž vedie pán Kurt Kristl, robí to nesmierne profesionálne, veľmi si to vážim,“ vyjadril v úvode podujatia predseda SAV prof. Pavol Šajgalík.

Vína hodnotili tri komisie, predsedali im skúsení a poprední slovenskí enológovia – Katarína Furdíková, Jozef Navara a Michal Rigan.

Víťazom najpočetnejšie obsadenej kategórie biele vína s obsahom cukru od 0-12 g/l sa stalo Rulandské šedé 2021 (Chowaniec & Krajčírovič). V kategórii biele vína s obsahom cukru 12-45 g/l zvíťazil Irsai Oliver, línia Palugyai 2021 (Villa Vino Rača). V kategórii ružových vín (12-45 g/l) sa víťazom stal Cabernet Sauvignon Rosé 2021 (Dubovský a Grančič). Víťazom kategórie červených vín sa stal Dunaj 2020 (Dubovský a Grančič). V kategórii sladkých vín zvíťazilo biele sladké víno Aurelius 2018 (Karpatská perla).

„Musím povedať, že sa dá súhlasiť s tým, ako boli prihlásené vzorky hodnotené, ďakujem pekne komisiám a ich predsedom za kvalitnú prácu, ktorú odviedli,“ zhrnul po vyhlásení výsledkov riaditeľ súťaže Víno SAV Kurt Kristl.

Víno Slovenskej akadémie vied je súťaž vín vyrobených na Slovensku z hrozna pochádzajúceho zo Slovenskej republiky, ktoré hodnotia vynikajúci slovenskí vedci zo SAV pri odbornej garancii popredných slovenských enológov. Zámerom súťaže je neformálnym spôsobom, na základe anonymného výberu, odporučiť vína, ktoré by SAV využívala vo svojich zariadeniach a najmä pri rôznych svojich aktivitách s cieľom podporiť propagáciu slovenských vín vynikajúcej kvality.

Trofeje Víno SAV sa udeľujú ako osobitný prejav uznania vedeckej komunity kvalitným produktom zo Slovenska v snahe podporiť kvalitnú domácu produkciu, s osobitným ocenením jej inovatívnosti a prihliadnutím na regionálny rozvoj SR. Slávnosné ocenenie víťazov sa uskutoční v septembri v Malom kongresovom centre SAV v Bratislave.

Kompletné výsledky súťaže Víno SAV 2022

 

Text a foto: Katarína Gáliková