Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Z budovy Slovenského rozhlasu

Tajné služby vo Vede SK

13. 5. 2022 | zhliadnuté 337-krát

„Málokedy si uvedomujeme aká dôsledná a najmä účinná bola propaganda nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny,“ pripomína Mgr. Jakub Drábik, PhD., z Historického ústavu SAV, v. v. i. Spolu s Martinom Poschom, PhD., budú hosťami najbližšej Vedy SK v Rádiu Slovensko. Na stole bude zaujímavá a, žiaľ, stále aktuálna téma: Tajné služby vo vojnových konfliktoch a v mieri.

O vážnej téme budú seriózne aj poloúsmevne diskutovať v kontexte svojich špecializácií. Historik Mgr. Jakub Drábik, PhD., samostatný vedecký pracovník SAV a univerzitný pedagóg, sa zameriava na česko-slovenské dejiny 20. storočia, na dejiny fašizmu a na dejiny medzinárodných vzťahov. V roku 2018 bol ocenený Cenou SAV pre mladého vedeckého pracovníka. Okrem iného je autorom knihy Fašizmus.

Historik Martin Posch, PhD., sa upriamil aj na západný odboj počas druhej svetovej vojny a okrem iného je aj autorom publikácie: Spojenectvo z núdze: spolupráca SOE a československej spravodajskej služby počas druhej svetovej vojny. 

Sedemdesiatsedem rokov od skončenia 2. svetovej vojny opäť žijeme v napätí aj v ohrození. Téma tajných služieb z pohľadu našich historikov otvorí aj otázky o formách činnosti, ale aj nejednotnosti pôsobenia tajných služieb v rôznych krajinách, o slávnych aj „zabudnutých“ špiónoch, ba aj o „špiónoch“ v sukniach.

Vedu SK s vedcami Slovenskej akadémie vied vysiela Rádio Slovensko v sobotu 14. mája od 22.20 hodiny.

 

Text: Stano Ščepán

Foto: unsplash.com/Kaloyan Draganov

Súvisiace články