Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka na SAVinci

SAVinci: Od hoaxov k propagande

28. 3. 2022 | zhliadnuté 393-krát

Podľa spoločenskovedných vedcov sa niektoré typy hoaxov zvyknú šíriť najmä v krízových situáciách – keď sa ľudia cítia neisto, bezmocne a hlavne nevedia, čomu majú veriť. 

Ľudia si tento poznatok overili už počas pandémie COVID-19, keď bol internetový priestor preplnený nepodloženými informáciami o pôvode, závažnosti či vakcínach proti novému vírusu. V týchto dňoch sme opäť, pre vojnu na Ukrajine, vystavení množstvu vynárajúcich sa nepodložených informácií – propagandy – s cieľom ospravedlniť či spochybniť ruskú agresiu.

Aké mechanizmy využívajú šíritelia hoaxov? Aké sú paralely medzi hoaxmi šírenými o COVID-19 a vojne na Ukrajine? A čo robiť, keď hoaxy šíria aj verejne známe osobnosti či politici?

Tieto otázky sa pokúsia zodpovedať Vladimíra Čavojová a Jakub Šrol z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., na moderovanej prednáške v rámci cyklu SAVinci 30. marca 2022 o 18. h. Prednáška bude online na facebookových stránkach SAV a Westend. Prípadné otázky môžete posielať aj cez facebookovú stránku SAV a Instagram SAV

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Súvisiace články