Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Logo EAA

Európska aliancia akadémií odsudzuje vojnu proti Ukrajine

8. 3. 2022 | videné 953-krát

Nemysliteľné sa stalo skutočnosťou: V Európe vypukla vojna. Táto vojna nás polarizuje. A to najmä v súvislosti s otázkou, ako sa vyrovnať s ruskými a bieloruskými umelcami, ktorí sa verejne stavajú proti vojne. Napriek tomuto neuralgickému bodu sa Európska aliancia akadémií veľkou väčšinou zhodla na nasledujúcom vyhlásení:

Európska aliancia akadémií odsudzuje vojnu proti Ukrajine

Nadnárodná aliancia pozýva ukrajinské umelecké akadémie, aby sa k nej pripojili, a vyzýva na dialóg s umelcami v Rusku a Bielorusku.

Európska aliancia akadémií odsudzuje Putinovu vojnu a vyhlasuje svoju solidaritu s obyvateľmi Ukrajiny. Európska aliancia akadémií pozýva ukrajinské umelecké akadémie a kultúrne inštitúcie, aby sa pripojili k celoeurópskej aliancii. Do Európskej aliancie akadémií sú pozvaní aj ruskí a bieloruskí umelci a akademici, ktorí s veľkým osobným rizikom pozdvihujú svoj hlas proti vojne. Majú našu solidaritu. Sloboda tlače a sloboda prejavu sú v týchto časoch dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, a preto aliancia vyjadruje svoju vďaku a solidaritu všetkým kritickým novinárom. Politické a ekonomické sankcie, ktoré zasahujú do sféry občianskej spoločnosti a do umeleckej a akademickej sféry, by sa namiesto toho mali riešiť prostredníctvom kritického dialógu. Takýto bol vždy správny postup a musí sa zachovať. Schopnosť vojnovej sily sveta môže poľahky zničiť všetky naše civilizácie naraz.

Európska aliancia akadémií sa zaviazala ku kultúrnej jednote a nadnárodnej solidarite. Tento európsky mierový projekt bol založený v októbri 2020 z iniciatívy Jeanine Meerapfel, predsedníčky Akademie der Künste v Berlíne. V zakladajúcom manifeste sa uvádza: „Umenie a kultúra sú nevyhnutné pre fungujúcu demokraciu a pre sociálnu súdržnosť. Zastávame sa slobody umenia ako predpokladu nášho kultúrneho, sociálneho a politického spôsobu života. Nezávislosť umeleckých pozícií a inštitúcií od politických, národných a náboženských predpisov je základom demokracie.“

Európska aliancia akadémií má v súčasnosti 67 členov. Jej štruktúra, ktorá sa doteraz sústreďovala na členské štáty EÚ, sa má odteraz rozšíriť aj na geografickú Európu. 

Viac TU.

Súvisiace články