Vyšla 32. epizóda Vedeckého podcastu SAV
Hostkou 32. epizódy vedeckého podcastu SAV bola Dominika Marcin Behunová z Ústavu geotechniky SAV, v. v. i. O nových spôsoboch čistenia toxických vôd a pôd sa s ňou rozprávala moderátorka Klara Kohoutová.
Cesta k vedeckej dráhe mladej vedkyne Dominky Marcin Behunovej nebola jednoznačná: v mladosti chcela byť módnou návrhárkou, mala blízko k umeniu, inklinovať k fyzike a biológii začala počas štúdia na gymnáziu. Ako sama vraví, pri spätnom pohľade si uvedomuje, že ako vedkyňa vlastne pracuje „v módnom priemysle“, hoci módu nevytvára, pozerá na ňu z opačnej strany – skúma dôsledky módneho priemyslu na životné prostredie.
Na ústave geotechniky sa spolu s kolegami D. Behunová venuje novým technológiám čistenia toxických vôd. V podcaste vysvetľuje, ktoré látky a prvky najviac znečisťujú vodu a pôdu a aké ďalšie faktory majú vplyv na ich kvalitu.
D. Behunová sa vo svojom výskume zameriava na syntetické nanočastíce používané pri čistení vôd a pôd a sleduje ich interakcie so životným prostredím. „Náš výskum je zameraný na vývoj nových kompozitných materiálov, resp. nanomateriálov na báze syntetických silikátov, nanooxidov železa, aktívneho uhlia, zeolitov, bentonitov. Nanomateriály totiž majú pozoruhodné vlastnosti v mnohých oblastiach výskumu vrátane odstránenia znečistenia alebo kontaminantov z enviromentálnych médií, ako je voda alebo pôda,“ dokresľuje vedkyňa a dáva konkrétne príklady účinných látok.
„Môj konkrétny výskum je zameraný na grafitické materiály – grafén. Jeho hlavným cieľom je vytvoriť novú elektródu na báze grafitických nanokompozitov,“ naznačuje a dodáva, že aktuálne na tejto elektróde testuje reaktívne azofarbivo Reactive Black 5.„Toto farbivo je jedným z najbežnejších syntetických farbív v textilnom priemysle, ktoré je veľmi vysoko rozpustné vo vode,“ objasňuje. Reaktívne farbivá sa často používajú na farbenie bavlny, vlny a nylonu a počas farbenia sa dostávajú od odpadových vôd, kde sa rozpadajú veľmi ťažko. Tejto oblasti sa D. Behunová venuje zhruba päť rokov.
Vedkyňa tiež hovorí o výhodách čistenia vôd elektrochemickou oxidáciou a rozpráva aj o medzinárodných projektoch, na ktorých spolupracuje a o skúsenostiach z vedeckých pobytov v Grécku či Moldavsku. Ako prezradila, jej snom je preniesť svoj základný výskum do aplikovaného výskumu.
Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Dominikou Marcin Behúnovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Foto: archív D. M. B.