Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

K OTÁZKAM VEREJNOPRÁVNEHO ROZHLASOVÉHO A TELEVÍZNEHO VYSIELANIA

In: Slovenské divadlo, vol. 55, no. 3
Miloš Mistrík
Detaily:
Rok, strany: 2007, 343 - 348
Kľúčové slová:
médiá verejnej služby - úlohy médií - mediálna legislatíva - porovnanie - záujmy skupín obyvateľov
Typ článku: 1 štúdia / 1 studie
O článku:
Porovnanie slovenských zákonov o rozhlasovom a televíznom vysielaní s novým talianskym zákonom z roku 2004 ukazuje, že definícia verejnoprávneho vysielania je síce stručne, ale dostatočne vypracovaná a je prijatá v najzávažnejších dokumentoch nielen v iných európskych krajinách, ale už aj na Slovensku. Problém je skôr v tom, ako realizovať túto myšlienku v praxi, kde na jednej strane musia verejnoprávne médiá vysielať pre všetky skupiny a menšiny obyvateľstva (napr. kultúrnu, náboženskú, športovú, národnostnú), ale na druhej strane sa od nich požaduje, aby mali čo najvyššiu sledovanosť všetkých potenciálnych percipientov. Z tohto rozporu vyplýva niekedy aj nesprávny pocit, že verejnoprávne médiá stále nemajú dostatočne definované svoje úlohy, čo však nie je pravda, skôr je pravda, že riadiace menežmenty jednotlivých médií nevedia vždy celkom úspešne uskutočniť definované požiadavky v praxi.
A comparison of Slovak laws on radio and TV broadcasting with the new Italian law from 2004 is revealing that even though a definition of the statutory broadcasting is brief, it is elaborated sufficiently and accepted in the most momentous documents not only in other European countries, but also in Slovakia. The problem more or less is how to implement this idea in practice where the statutory media on one side have to broadcast for all groups and minorities of the population (e.g. cultural, religious, sport, national), but on the other side the highest possible ratings are required with all potential percipients. This discrepancy is resulting into a wrong feeling that statutory media still do not have sufficiently defined their roles, it is of course not true, what is true is that ruling managements of respective media do not always know how to successfully implement defined requirements in practice.
Ako citovať:
ISO 690:
Mistrík, M. 2007. K OTÁZKAM VEREJNOPRÁVNEHO ROZHLASOVÉHO A TELEVÍZNEHO VYSIELANIA. In Slovenské divadlo, vol. 55, no.3, pp. 343-348. 0037-699X.

APA:
Mistrík, M. (2007). K OTÁZKAM VEREJNOPRÁVNEHO ROZHLASOVÉHO A TELEVÍZNEHO VYSIELANIA. Slovenské divadlo, 55(3), 343-348. 0037-699X.