Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

POSLEDNÉ DEJSTVO Budovania novostavby Slovenského národného divadla v Bratislave

In: Slovenské divadlo, vol. 55, no. 2
Andrej Maťašík
Detaily:
Rok, strany: 2007, 245 - 327
Typ článku: 4 Archív / 4 Archive
O článku:
Od roku 1984 vyrastala v Bratislave nová divadelná budova. Socialistický režim, netušiac ešte, že o päť rokov sa stane minulosťou, sa odhodlal investovať do veľkoryso dispozične riešeného objektu, v ktorom je samostatná scéna pre operu a balet (900 divákov), pre činoherné inscenácie (650 miest) a experimentálne variabilné štúdio s kapacitou od 150 do cca 250 miest. Podľa pôvodných zámerov mala byť odovzdaná Slovenskému národnému divadlu už začiatkom 90. rokov 20. storočia, ale hoci hrubá stavba vyrástla relatívne rýchlo, potom začala zaostávať. Po prevrate v roku 1989 sa ozvali aj hlasy, že budovu treba zbúrať, že ide o monument bývalého režimu. V dôsledku prudkej inflácie a zdražovania všetkých vstupných materiálov, ale aj zániku pôvodných dodávateľských spoločností sa stavba v polovici 90. rokov prakticky zastavila. Až v roku 1999 vláda prijala uznesenie, že ju dokončí vo volebnom roku 2002. Keďže sa zmeškal aj tento termín, vláda Mikuláša Dzurindu prijala v roku 2003 rozhodnutie, že budovu, z veľkej časti prakticky už hotovú, odpredá. Po protestoch verejnosti i opozičných politikov neskôr zmenila rozhodnutie a zaviazala sa hľadať alternatívne riešenie dokončenia novostavby. To v roku 2004 prezentoval minister hospodárstva Pavol Rusko a vláda na jeho podnet schválila podpis Memoranda o porozumení, ktoré malo umožniť súkromnej spoločnosti so sídlom v štáte Delaware (USA), aby objekt dostala pod kontrolu, zmenila jeho činohernú časť na kongresovo-nákuno-zábavný komplex a na pozemku, ktorý k budove patrí, postavila svoj hotel. Tento krok vlády vyvolal masívny odpor verejnosti. Na mimoriadnom rokovaní ho odmietla Národná rada Slovenskej republiky a zaviazala vládu zrušiť svoje uznesenie a dokončiť budovu z verejných zdrojov. 14. apríla 2007 bolo divadlo slávnostne otvorené za účasti najvyšších predstaviteľov Slovenskej republiky a stalo sa sídlom Slovenského národného divadla. Slovenské divadlo publikuje výber z dokumentov k udalostiam 2003 – 2005.
Since 1984 a new theatre bulding has been upgrowing in Bratislava. The regime of socialist nature not suspecting then that in five years will cease to end, had taken a resolution to invest into a grandiosly dispositionally designed object with an independent scene for opera and ballet (900 spectators) for drama stagings (600 spectators) and an experimental flexible studio with capacity from 150 to appr. 250 seats. According to original intentions the buliding was to be ready for the Slovak National Theatre by the beginning of 90-ties of 20-th century, and even though the rough construction was assemled rather quickly, then tailing away began. After a turnover in 1989 the views on demolishing the construction were voiced out, since it had been thought to be a monument of the former regime. Resulting from a rapid inflation and price increase of all materials used, but also from the fact that many supplier companies had ceased, the construction was practically stopped in the half of 90-ties. It was not until 1999 when the Government adopted a decree on completing the construction in the election year 2002. Since this deadline was missed, the Government of Mikuláš Dzurinda adopted a decision in 2003 about selling the building that was practically completed. After protests of the public and opposition politics, the decision was changed and the Government started seeking alternative ways of completing the construction. In 2004 it was presented by then Minister of Economy Pavol Rusko, and according to his incentive the Government adopted the Memorandum on Understanding which enabled a private company Delaware (USA) to get control over the building, change the drama part into congress-shopping- entertaining complex and the site belonging to the building was to be used to construct a hotel. This step of the Government was met by a massive resistance. It was declined within the special meeting by the National Council of the Slovak Republic. The Council made it binding for the Government to complete the construction from public sources. On 14-th April 2007 the theatre was dedicated with the most prominent representatives of the Slovak Republic present, and has become the residence of the Slovak National Theatre. The Slovak Theatre is publising the selection of documents related to evets 2003-2005.
Ako citovať:
ISO 690:
Maťašík, A. 2007. POSLEDNÉ DEJSTVO Budovania novostavby Slovenského národného divadla v Bratislave. In Slovenské divadlo, vol. 55, no.2, pp. 245-327. 0037-699X.

APA:
Maťašík, A. (2007). POSLEDNÉ DEJSTVO Budovania novostavby Slovenského národného divadla v Bratislave. Slovenské divadlo, 55(2), 245-327. 0037-699X.