Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Zoznam medzinárodných projektov SAV

Lock Databáza medzinárodných projektov

Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i.

AdriaArray

Adria Array

Doba trvania: 1.1.2022 - 31.12.2026
Program: Multilaterálne - iné
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Csicsay Kristián PhD.
Anotácia:Tematickým zameraním projektu AdriaArray je pochopenie aktívnej deformácie „jadranskej platne a jej okolia“, označovanej ako „oblasť AdriaArray“. AdriaArray je medzinárodná projekt na podporu spoločného výskumu, budovania kapacít a komunity so zameraním na geodynamické procesy a súvisiace geohazardy. Projekt AdriaArray bude podporovať spoluprácu najmä mladých vedeckých pracovníkov aj vo forme výmenných pobytov.

Európsky Alpský geoid

European Alps Geoid

Doba trvania: 1.1.2022 - 31.12.2027
Program: Multilaterálne - iné
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Zahorec Pavol PhD.

FAIR sieť mikrometeorologických meraní, Akcia CA20108

FAIR Network of micrometeorological measurements, Akcia CA20108

Doba trvania: 14.10.2021 - 13.10.2025
Program: COST
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Nejedlík Pavol CSc.
Anotácia:Akcia FAIRNESS má za cieľ zlepšiť štandardizáciu a integráciu databáz mikrometeorologických meraní, ktoré sú súčasťou výskumných projektov, alebo lokálnych/regionálnych pozorovacích sietí zriadených pre špeciálne účely (agrometeorológia, mikroklimatické merania v mestách). Uchopenie daných výziev vyžaduje efektívnu cezhraničnú sieť výskumníkov, parnerov (environmentálnych agentúr, miestnych správ a ministerstiev, SME) a občianskej spoločnosti (špecializovanej a všeobecnej) z Európy a aj odinakiaľ na identifikáciu a vyplnenie medzier, štandardizáciu, optimalizáciu a zvýšenie úrovne nových meraní a kontrolných procedúr, zlepšenie efektivity výskumu a zlepšenie propagácie.

Hydrogen Energy Reservoir (IPCEI-Významný projekt spoločného európskeho záujmu) IPCEI - Important Projects of Common European Interest),

Hydrogen Energy Reservoir (IPCEI - important projects of common European interest)

Doba trvania: 15.7.2022 - 14.7.2028
Program: Iné
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Kotulová Júlia PhD.
Anotácia:Cieľom projektu je určenie vhodného ložiska pre skladovanie vodíka v zmesi so zemným plynom a identifikovať maximálnu možnú koncentráciu, v akej by ho bolo možné skladovať v poréznom type ložiska. V prvej fáze projektu budú odborníci spoločnosti hľadať vhodné ložiská pre skladovanie vodíka v zmesi so zemným plynom. Nasledovať bude laboratórny výskum, na základe ktorého sa definuje maximálne prípustná koncentrácia vodíka a vyberie sa najvhodnejšia štruktúra pre druhú fázu projektu. V rámci výskumu bude sledované široké spektrum parametrov, ako napríklad možné geochemické a mikrobiálne reakcie, zmeny na horninách atď. V druhej fáze projektu bude vybudovaná pilotná testovacia technológia, v rámci ktorej sa bude vodík vyrábať elektrolýzou vody. Následne bude v čistej forme resp. v definovanej koncentrácii (výstup z prvej fázy projektu) zmiešaný so zemným plynom a uskladnení v ložisku. Cieľom nie je jednocyklový test, ale test viacerých cyklov ťažby a vtláčania, ktoré pomôžu získať viac dát o vplyve a správaní vodíka v danom ložisku a vytvoriť tak komplexný obraz o možnostiach skladovania vodíka v konkrétnych podzemných horninových štruktúrach. Test tiež overí výsledky laboratórnych testov a vytvorených modelov resp. dôjde k ich korekcii na základe reálnych dát.

Kontinentálna litosféra: rozsiahle vyšetrovanie

Continental Lithosphere: a Broadscale Investigation

Doba trvania: 1.1.2019 - 31.12.2024
Program: European Science Foundation (ESF)
Zodpovedný riešiteľ: prof. RNDr. Bielik Miroslav DrSc.
Anotácia:Projekt „Kontinentálna litosféra: rozsiahle vyšetrovanie“ je európska iniciatíva na zlepšenie nášho chápania orogenézy, dynamiky plášťa, reorganizácií platní, povrchových procesov a seizmického nebezpečenstva v orogénnom systéme Alpy-Apeniny-Karpaty-Dinaridy.

Multiparametrický geofyzikálny výskum tektonických štruktúr spojených s mineralizáciou (Západné Karpaty)

Multiparametric geophysical investigation of tectonic structures connected to mineralization (Western Carpathians)

Doba trvania: 1.1.2023 - 31.12.2024
Program: Mobility
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Vozár Ján PhD.
Anotácia:Geofyzikálne zobrazenie kôrových štruktúr a ich tektonická interpretácia je pre nás kľúčovým nástrojom na lepšie pochopenie a posúdenie surovinového potenciálu Českej a Slovenskej republiky. Navrhovaný bilaterálny prínos projektu spočíva v aplikácii a rozvoji integrovanej metodológie modelovania, t. j. kombinácie magnetotelurických a iných geofyzikálnych sondážnych metód pre plytké geologické štruktúry a jej následnú interpretáciu pre charakterizáciu tektonických a súvisiacich ložísk surovín vo vybraných oblastiach Západných Karpát. Pre Karpaty je charakteristická veľmi rôznorodá a komplikovaná tektonická stavba a pestrá škála rôznych ložísk nerastov, ktoré sú viazané na tektonické štruktúry a litologické komplexy rôzneho veku. Novo zozbierané MT dáta budú spracované a modelované s ďalšími dostupnými geofyzikálnymi dátami na charakterizáciu geometrií a vlastností tektonických štruktúr spojených s rôznymi ložiskami nerastov v tejto cieľovej oblasti. Na modelovanie použijeme a otestujeme najnovšiu metodiku spoločnej inverzie, aby sme získali vylepšený komplexný geofyzikálny obraz s cieľom priniesť ďalší priamy vplyv na využitie nerastných surovín.

Oceánske prepojenie východnej a západnej Tethýdy

Western Tethys meets Eastern Tethys

Doba trvania: 1.1.2020 - 31.12.2024
Program: UNESCO
Zodpovedný riešiteľ: doc. RNDr. Soták Ján DrSc.
Anotácia:Cieľom tohto projektu IGCP je integrovať výskum geológov zo západnej a východnej časti tethýdnej oblasti (Maroko / Iberia – JV Ázia) s cieľom vytvoriť spoločný rámec a spoločný tektonostratigrafický koncept paleozoického a mezozoického vývoja (s dôrazom na permu – juru).

Od ložiskového k regionálnemu prieskumu

Deposit-to-Regional Scale Exploration

Doba trvania: 1.12.2020 - 31.5.2024
Program: ERANET
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Vozár Ján PhD.
Anotácia:Nerastné ložiská sú malou časťou veľmi veľkého geologického kontextu, takzvaného minerálneho systému. Prvým cieľom D-Rexa je nadviazať na túto novú paradigmu s geofyzikálnymi údajmi z troch perspektívnych oblastí vo Švédsku, Grónsku a Fínsku. Druhým cieľom D-Rexa je preto integrácia mnohostranných geofyzikálnych údajov získaných v týchto perspektívnych oblastiach. Tretím cieľom D-Rexa je zjednotenie, optimálna integrácia a vizualizácia geologických a geofyzikálnych údajov na základe konceptu Common Earth Modeling (CEM). Kľúčovým prvkom projektu sú: elektromagnetické prieskumy (škálovanie depozitov), vývoj multimetódovej techniky 3D modelovania/inverzie, spoločná inverzia s pomocou techník strojového učenia na spájanie rôznych geofyzikálnych parametrov s cieľom odhaliť vzájomné korelácie aj ich absencie, integrácia (od regionálnych po lokálne - depozitné) modelov do CEM na základe všetkých dostupných geofyzikálnych a geologických údajov, tvorba máp predikcie na základe regionálnych modelov, korelácia a interpretácia regionálnych spolu s depozitnými modelmi. Výstupom tohto projektu budú nové technológie a pracovné postupy, ktoré priamo zodpovedajú cieľu Európy stať sa sebestačným v oblasti surovín. Dosiahneme lepšie pochopenie geologickej histórie kľúčových minerálnych oblastí v Európe a proxy pre ďalšie podobné alebo príbuzné európske metallogénne zóny. Výsledkom tohto porozumenia budú vylepšené modely pre formovanie minerálov a umožní nám lepšie predpovedať ich očakávané polohy. To povedie k objaveniu nových, kvalitnejších a možno väčších ložísk minerálov, a tým k lepšej ponuke.

Oportunistické formy merania atmosferických zrážok

Opportunistic precipitation sensing network

Doba trvania: 13.10.2021 - 12.10.2025
Program: COST
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Onderka Milan PhD.
Anotácia:Projekt Opensense združuje vedcov, ktorí skúmajú rôzne oportunistické senzory atmospferických zrážok, odborníkov z národných meteorologických služieb, majiteľov pozorovacích meteorologických sietí a koncových používateľov produktov zrážok za účelom vytvorenia komunity s cieľom prekonania kľúčových prekážok brániacim výmene a prijímaniu údajov (hydrometeorologických pozorovaní), definovania nových štandardov a noriem umožňujúcim rozsiahle referenčné porovnávanie produktov zrážok operačných systémov, vyvoja nových metód merania zrážok, a koordinácie implementovania oportúnnych pozorovaní do tradičných monitorovacích sietí.

Referenčné experimenty a modelovanie zliatinových systémov s prúdením a tuhnutím

Benchmark experiments and modeling of alloy systems involving flow and solidification

Doba trvania: 1.1.2023 - 31.12.2024
Program: Mobility
Zodpovedný riešiteľ: doc. Mgr. Guba Peter PhD.

Rozvinuté magmtické a pegmatitické systémy ako zdroje nedostatkových nerastných surovín a priemyselných minerálov

Evolved magmatic and pegmatic systems as source of critical row materials and industrial minerals

Doba trvania: 1.5.2022 - 30.4.2025
Program: ERANET
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Broska Igor DrSc.

Celkový počet projektov: 11