Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Kniha História zadnými dverami II opäť ponúka nezvyčajné príbehy zo slovenských či svetových dejín

Na knižné pulty prišla História zadnými dverami II

19. 11. 2020 | videné 1098-krát

História je vďačnou témou, hovorí sa, že je učiteľkou života. Úspech knihy História zadnými dverami z pera vedcov Historického ústavu SAV potvrdil, že sa do nej dívame radi. Nezvyčajné príbehy zo slovenských či svetových dejín, úsmevné, menej úsmevné, tragikomické, no aj do plaču, si samy ponúkli pokračovanie.

Jej zostavovateľ Slavomír Michálek verí, že „dvojka“ bude podobne atraktívna ako jednotka.

„Naše dejiny sú plné bizarností, omylov, ´trapasov´ i kuriozít. A nikdy nešli priamo. Ako sa mala šľachta, ako sa obliekali a čím sa kŕmili, čo všetko muži i ženy spod Tatier či iného sveta prežívali, keď nepózovali pred kamerami pre budúcnosť v demokratickej medzivojnovej Československej republike...“ približuje niektoré z oblastí novej knihy S. Michálek. A hneď načrtne, že ani v medzivojnovej ČSR nebolo všetko ideálne a ružové – ako asi v žiadnom inom období. Dvojka Histórie zadnými dverami neobchádza ani Slovenský štát 1939 – 1945, a i keď sa to z učebníc dejepisu možno nezdá, aj v jeho krátkom vojnovom období je šteklivých tém a absurdností až-až. „Toto obdobie ale nie je len o ňom, sledujeme aj jeho ´československý´ rozmer,“ spresňuje S. Michálek. „K tomu všetkému pridávame kadečo z obdobia komunistického režimu, úteky z ´raja´, kde vraj zajtra znamenalo už včera. A nezabudli sme ani na rôzne polohy a podoby studenej vojny – vtedy bol Sovietsky zväz náš vzor na veky vekov,“ nabáda na listovanie v 557-stranovej knihe História zadnými dverami II. (Nezvyčajné príbehy zo slovenských a svetových dejín) historik. A ktorá z historiek mu najviac prirástla k srdcu? „Pre mňa je srdcovkou najväčší ´trapas´ komunistického režimu, trojútek bývalých pilotov RAF Dakotami v marci 1950 a ich pristávanie v Erdingu v priebehu pár minút,“ pousmeje sa S. Michálek. Husársky kúsok troch letcov RAF na troch unesených dopravných lietadlách ČSA je len malou ochutnávkou z knihy.  Pripravte sa aj na rôzne pokútne liečiteľské postupy (môžete porovnať s niektorými „zaručenými“ aktuálnymi receptmi na koronavírus), mnohých poteší príbeh milovníka Casanovu či pani Sacherovej. Niektoré príbehy sú možno viac známe, no za „zadnými dverami histórie“ sa našlo opäť niečo naviac. A aj vďaka nim sa môžete stať pútavými rozprávačmi histórie aj vy.

Ako hovorí S. Michálek, všetci lamentujú, že knihy sa nečítajú. „Nie je to pravda. Knihy boli, sú a budú dovtedy, dokiaľ budú ľudia. A ľudia ich budú čítať vtedy, keď budú mať minimálne tri pé – pekné, pútavé a pravdivé.  Klasik by dodal, že aj za primeranú cenu,“  dodáva na záver historik.  

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: obal knihy

Súvisiace články