Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hostkou 2. epizódy Vedeckého podcastu SAV bola riaditeľka Ústavu slovenskej literatúry SAV Ivana Taranenková

Vyšla druhá epizóda Vedeckého podcastu SAV

21. 9. 2020 | videné 1052-krát

Po dvoch týždňoch je tu nový diel Vedeckého podcastu SAV. Moderátorka Lucia Molnár Satinská v ňom privítala riaditeľku Ústavu slovenskej literatúry SAV Mgr. Ivanu Taranenkovú, PhD.

Vedeckou špecializáciou Ivany Taranenkovej je slovenská literatúra 19. storočia a táto téma sa niesla celou epizódou. „Treba si uvedomiť, že 19. storočie je pre slovenskú kultúru momentom zrodu. Tam akoby kultúra explodovala. Keď si človek číta romantickú poéziu, tak si musí uvedomiť, že je to práve v literatúre, kde sa tá kultúra začala vytvárať a expandovať,“ povedala Ivana Taranenková.

Širokej verejnosti tiež popisuje v čom spočíva práca literárnej vedkyne a zamyslela sa aj nad tým, ako môže z tejto pozície meniť spoločnosť: „Svoje postoje môžem dávať najavo ako intelektuálka, ale v poslednej dobe mám pocit, že nie je dobré, ak človek z pozície intelektuála rozdáva rozumy.  Treba mať pokoru pred každodennosťou a realitou. Spoločnosť asi nezmením, ale môžem ju kultivovať,“ uviedla v podcaste Ivana Taranenková.

Ivana Taranenková je editorkou rozsiahlej kolektívnej monografie o Svetozárovi Hurbanovi Vajanskom. V podcaste vysvetľuje, prečo sa rozhodla tejto svojráznej osobnosti odborne venovať.

Poslucháči sa môžu dozvedieť aj to, ktorých súčasných slovenských autorov považuje za zaujímavých, ktorý román jej poskytol najsilnejší čitateľský zážitok posledných desiatich rokov i to, ktoré mesto považuje za mekku pre knihomoľov. Sama priznala, že je knihomoľkou a s časom určeným na čítanie hospodári rozumným pomerom – odbornú literatúru musí vždy vystriedať aj tá oddychová.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Ivanou Taranenkovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Text: Katarína Gáliková

Foto: Csaba Molnár, Martin Bystriansky

 

Súvisiace články