Aktuality

Mladí vedci SAV hovoria k veci

Vložil(a): K. Gáliková, 25.2.2020, videné 285-krát

Koncom februára sa v bratislavskej Novej Cvernovke uskutoční už po druhý raz Science Slam Slovenskej akadémie vied. Sedem mladých vedcov a vedkýň bude v stredu 26.2. v čase od 18.00 – 21.00 verejnosti vysvetľovať, prečo porozumieť vede „nie je žiadna veda“. Ide o predstavenie vedeckých disciplín naprieč ústavmi Slovenskej akadémie vied s jedným cieľom: zrozumiteľne, pútavo a odľahčene predstaviť vedu z perspektívy mladých ľudí, ktorí sa jej zapálene venujú.

Science Slam SAV chce osloviť širokú verejnosť, ktorá je presýtená informáciami a technológiami a chce jej ponúknuť príjemný večer, kde sa môžu ľudia dozvedieť viac o rôznych aktuálnych výskumoch. „Radi by sme ukázali, že vedecká prezentácia nemusí byť len suchý monológ. Oceňujeme odvahu našich rečníkov a rečníčok, ktorí vystúpia zo svojej komfortnej zóny, pretože stoja pred výzvou podať témy zrozumiteľne a nezachádzať príliš do detailov. Práve aj to má inšpirovať divákov, aby si informácie o danom výskume, ktorý ich zaujal, dohľadali, alebo sa spýtali rečníka priamo po podujatí,“ povedala organizátorka podujatia Simona Oľhová.

Počas večera predstavia svoje výskumné témy 6 rečníci. Róbert Sabo z Ústavu informatiky SAV vysvetlí, čo robí jazykovedec na ústave informatiky. Paulína Kanovičová z Centra Biovied SAV zodpovie otázku: „Ako ti tuky pomôžu zabehnúť maratón“? Michal Blaho z Elektrotechnického ústavu SAV si pripraví vystúpenie pod názvom Nastane v elektronike koniec doby kremíkovej?  Veronika Bugárová z Ústavu molekulárnej biológie SAV vysvetlí, ako chápať medové reči modernej medicíny. Mirka Galasová zo Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV vystúpi s témou A inak... Ako sa má Váš lekár? Michal Bodik z Fyzikálneho ústavu SAV sa zamyslí nad tým, či bude pivo lacnejšie vďaka fyzike.

Prvotný impulz organizovať Science Slam pochádza z úspešného Science Slam Masarykovej univerzity v Brne. Po minuloročnej úspešnej akcii v Bratislave ako aj účasti víťaza Filipa Květoňa z Chemického ústavu SAV na európskom finále vo Viedni sa Mladí vedci vracajú s novým elánom do ďalšieho ročníka. „Minulý rok sme si mnohé odskúšali a veríme, že vďaka spätnej väzbe od divákov to ešte dokážeme vylepšiť. Na udalosti pracujeme ako tím zložený z Mladých vedcov SAV naprieč oddeleniami a tvoríme tak nové prepojenia ústavov, ktoré by inak nevznikali,“ komentuje Simona Oľhová.

Udalosť je otvorená širokej verejnosti a vstup je zadarmo.

 

Facebooková stránka udalosti: https://www.facebook.com/events/173030660576712/

Webová stránka udalosti: https://mladi.sav.sk/scienceslamsav/

Youtubový kanál: https://www.youtube.com/channel/UCUpyY97zQZrEmdSvIizeOhg

Facebooková stránka Mladí vedci SAV: https://www.facebook.com/mladivedciSAV/

 

Monika Hucáková

Foto: Mladí vedci SAV

Príloha

Plagát k udalosti Science Slam SAV