Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Slovenský rozhlas

História vedy a techniky vo Vede SK

21. 2. 2020 | videné 1288-krát

Čo je pre ľudstvo dôležitejší objav? Vynájdenie kolesa, Einsteinova teória relativity alebo Flemingov objav penicilínu? Zrejme nie šťastne položená otázka. Možno však pripúta pozornosť k téme Vedy SK, ktorú vysiela naživo v sobotu 22. februára od 22.20 h Rádio Slovensko.

„Výskum dejín vedy a techniky určite nie je súťažou porovnateľnou so športovými súťažami,“ reaguje na otázku o najvýraznejších osobnostiach histórie našej vedy RNDr. Miroslav Tibor Morovics, CSc., podpredseda SAV. „Tých osobností je viacero, ale našou úlohou je skôr vybrať a vysvetľovať exaktným spôsobom, aký je prínos týchto osobností. Zoberme napríklad Jozef Murgaša. Niekedy sa spomína ako predchodca rádia, rozhlasového vysielania, na druhej strane niektoré názory toto popierajú. Aby ste to dostatočne objektívne vysvetlili, to je našou úlohou.“

Spolu s RNDr. Miroslavom Tiborom Morovicsom, CSc., bude hosťom Vedy SK v Rádiu Slovensko PhDr. Ľudovít Hallon, DrSc., vedúci oddelenia vied a techniky Historického ústavu SAV. Logicky sa bude skloňovať aj vznik tohto oddelenia, v širšom kontexte aj datovanie vzniku histórie vedy a techniky ako vednej disciplíny. Vo vysielaní sa pristavíme pri niektorých míľnikoch dejín hospodárstva a techniky na Slovensku a v strednej Európe v 19. a 20. storočí a skloňovať sa budú aj niektorí priekopníci z histórie vedy a techniky zo Slovenska.

Napríklad: Samuel Mikovíny  významný zememerač, kartograf, fyzik a matematik, ktorý medzi prvými používal triangulačnú metódu.

Maximilián Hell – astronóm, ktorý zriadil prvú hvezdáreň v Trnave, ale aj v rumunskej Kluži, člen akadémie vied v Paríži, Kodani, Bologni, Gottingene, Dortheime aj Kráľovskej spoločnosti v Londýne.

Štefan Anian Jedlík – experimentálny fyzik. Ako prvý na svete skonštruoval model elektromotora, v ktorom pevnú aj otáčajúcu časť tvorili elektromagnety. 

Maximilián Jozef Petzval priekopník vo fotografii, vynikajúci matematik a fyzik.

Jozef Murgaš  priekopník rádiotelegrafie, ktorý okrem iných v USA patentoval zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu, vlnomer, eketrický transformátor, magnetický detektor.

Aurel Stodola – zakladateľ teórie plynových turbín a odborník v stavbe spaľovacích motorov. Najväčšie úspechy dosiahol v odbore parných turbín.

Štefan Banič, ktorý patrí medzi vynálezcov padáka.

Témou Vedy SK v Rádiu Slovensko budú v sobotu večer – Dejiny vedy a techniky a ich prekvapenia.

Stano Ščepán

Snímka: archív