Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pre ukážku šírenia mechanickej vlny prostredím si Michal Figura zvolil drevené tyčky, vzájomne poprepájané silónovým lankom. Všetko to spolu funguje ako spriahnuté kyvadlo (ak pohneme prvou tyčkou, jej pohyb sa prenesie na ďalšiu atď.)

Invázia zvedavcov o kúzelnú fyziku v Košiciach

20. 2. 2020 | videné 767-krát

Obavy RNDr. Márie Zentkovej, CSc., z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, autorky a mentorky popularizačných vedeckých brlohov, či o ich tohtoročnú premiéru v nových priestoroch košického Kina Úsmev bude dostatok malých záujemcov, sa nepotvrdili. Naopak. Pre veľké množstvo školopovinných zvedavcov sa museli organizátori s lektorom Mgr. Michalom Figurom promptne dohodnúť, že Kúzelnú fyziku 3 predvedie dvakrát za sebou.       

Výber vhodného termínu (sobota popoludní), miesta konania v centre Košíc, ako aj povesť o šikovnom a zábavnom lektorovi, už stabilný okruh priaznivcov – to všetko malo vplyv na návštevnosť. Kúzelná fyzika zaujala nielen školákov, ale aj ich rodičov, starých rodičov i panie učiteľky z dvoch základných škôl (v Humennom a zo Starozagorskej v Košiciach), ktoré priviedli „svoje“ krúžky. Lektor Michal Figura si dokonale pripravil už tretiu časť Kúzelnej fyziky, ktorú dobre namiešal z trochu magnetizmu, trochu zvuku, trochu neviditeľných svetiel, trochu hydrodynamiky. A to všetko predviedol v množstve experimentov, do ktorých dokázal zapojiť široké publikum. Zaujal aj viacerých rodičov, ktorí si dokonca zabudli vypiť kávu v bufete. 

Mária Zentková sa presvedčila, že obrazne vsadila na správneho koňa. Pred časom bola totiž vedúcou diplomovej práce Michala Figuru, ktorou končil študijný odbor učiteľstvo fyziky a techniky na Prešovskej univerzite. Už vtedy si ho prvýkrát otestovala, ako zvládne popularizáciu vedy medzi najmenšími. Zvládol. „Aj ja sama som sa dozvedela niečo nové, keď Michal vysvetlil, prečo sa veľká cisterna s tekutinou v zákrutách neprevráti. Lebo sú v nej pevné priehradky, ktoré napríklad vodu udržia a tak jej zabránia preliať sa na jednu stranu,“ pochvaľovala si dlhoročná vedkyňa v oblasti fyziky.      

Aké skúsenosti má so záujmom detí o fyziku Mgr. Michal Figura? „Žiaci nižších ročníkov, ktorí ešte tento predmet nemali, sú z vystúpenia Kúzelnej fyziky nadšené, pretože neraz je to ich prvý kontakt s experimentom. Záujem škôl o fyziku by aj bol. Učiteľ však musí na hodine niečo zopakovať, niečo naučiť, niečo aj ukázať. Nečudujem sa, že viacerí pedagógovia hľadajú cestu menšieho odporu a v lepšom prípade ukážu experiment na videu na interaktívnej tabuli. Paradoxne, mne sa najťažšie vystupuje v školách, kde učitelia ešte poctivo experimentujú,“ smeje sa. „Žiaci druhého stupňa už k fyzike pristupujú podľa vnútorných postojov. Ak niekto jednoducho nemá vlohy na prírodné vedy, tak ho nenadchne, ani keby naživo videl výbuch supernovy,“ skonštatoval a dodal, že mu záleží na tom, aby deti vedeli, že nejde o čary a mágiu, ale o fyziku. Keď budú staršie, po špirále informácií sa dozvedia zas niečo nové a v dospelosti budú mať prehľad o fyzike aj vďaka tej „kúzelnej“. 

Veľkou výhodou vedeckých brlohov je, že po prednáške sa deti môžu opäť opýtať na to, čomu neporozumeli alebo o čom chcú vedieť viac, vyskúšať si pokusy individuálne a vlastnoručne. Bez časového limitu...

Malí Košičania sa v marci môžu tešiť na legoroboty.

Teraz sú na rade deti z Piešťan, kde v sobotu 22. februára o 10. hodine v Elektrárni odhalí etnologička PhDr. Katarína Nádaská, PhD. pôvod a význam bájí a tajov fašiangových. 

Katarína Čižmáriková

Foto: Tomáš Čižmárik