Aktuality

Darcovia krvi zo SAV znova v „akcii“

Vložil(a): S. Ščepán, 11.10.2019, videné 324-krát

 

Parazitologička Dana Miklisová a Martina Miterpáková, psychológovia Denisa Fedáková a Michal Kentoš, fyzik Matúš Mihálik, historička Mária Ďurkovská, materiálová výskumníčka Alexandra Kovalčíková a ďalší zamestnanci ústavov SAV v Košiciach pravidelne na jar a na jeseň čakajú, kedy sa im v mailovej pošte objaví pozvánka na mobilný odber krvi SAV v Košiciach. Odosielateľ je už dvanásť rokov ten istý – Ján Gálik z Neurobiologického ústavu BMC SAV.  

Inak tomu nebolo ani tento rok. Ján Gálik a košické pracovisko Národnej transfúznej služby (NTS) sa zhodli na vhodnom októbrovom termíne. Záujemcovia o darovanie krvi  po vyplnení dotazníka prešli vstupným vyšetrením a jedenásti sa vystriedali na darcovských lôžkach v knižnici ústavu. Ďalší dvaja odišli bez zápisu do preukazu darcu, lebo tentoraz nespĺňali požiadavky na potrebný počet červených krviniek. Nevadí, prídu nabudúce.

Najväčšia skupina nadšencov pre tento humánny čin je sústredená v Spoločenskovednom ústave CSPV v Košiciach a pravidelne sa rozširuje o nových doktorandov. Tentoraz mala darcovskú premiéru psychologička Veronika Pastrnáková. Po darovaní krvi aj ona dostala pozvanie na spoločné ústavné nátierkové raňajky. 

Bolo by nás aj viac, ale zo stabilných účastníkov našej akcie je na služobnej ceste v Japonsku fyzik Slavomír Gabáni, pred mesiacom zavolali z transfúzky na súrny odber Pavla Hvizdoša z Ústavu materiálového výskumu SAV i matematika Petra Mlynárčika,“ povedal iniciátor a organizátor podujatia Ján Gálik.  Pridal aj ďalší dôvod „absencií“. Viacerí sa odhlásili, keď si na webe prečítali usmernenie NTS a zoznam krajín, po návšteve ktorých si musia dať na určený čas pauzu. Toto opatrenie má súvis s pobytom v oblastiach s výskytom infekčných ochorení prenášaných komármi. Napríklad stačí, ak ste strávili deň v Budapešti a už máte kontraindikáciu na 28 dní (podrobnejšie na http://www.ntssr.sk/aktualne-usmernenia-k-darovaniu-krvi).

Vedci pomerne často cestujú a tak sa viacerí odhlásili. Ale veď nekončíme, môžu prísť na jar budúceho roku,“ skonštatoval Ján Gálik. V jeho preukaze darcu krvi mu pribudol už 80-ty zápis (žiaľ, doklad o ďalších odberoch počas stáží v USA a Kanade si nepýtal – pozn. aut.)!  Tým formálne splnil kritériá na udelenie diamantovej Jánskeho plakety. Blahoželáme!    

Text a foto: Katarína Čižmáriková

 

 

Príloha

Darcovská premiéra psychologičky Veroniky Pastrnákovej.
Príloha

Neurobiológ Ján Gálik sa posilňuje po svojom ďalšom odbere krvi. Osemdesiatom na území Slovenska! V pozadí stabilné darkyne z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach (zľava) Dana Miklisová a Martina Miterpáková.
Príloha

K hrdinom ľudskosti sa opäť pridal aj Matej Baláž z Ústavu geotechniky SAV, držiteľ ocenenia Mladý vedec SR 2018.