Aktuality

Diamanty, vek Zeme, živé kamene

Vložil(a): S. Ščepán, 4.10.2019, videné 307-krát

 

Marylin Monroe v jednej zo svojich piesní spieva, že diamanty sú najlepším priateľom dievčat... Možno, niekedy aj áno. Náš záujem o diamanty a drahé kamene bude vo Vede SK však skôr vedecký. A nielen o tie cenné ako diamanty, jantár, český granát, zirkón a ďalšie, ale aj o celý prierez hornín a zlúčenín, ktoré skúmajú geológovia.

Hosťami vo vede SK v sobotu 5. októbra 2019 od 22.20 hodiny v Rádiu Slovensko budú RNDr. Pavol Siman, PhD., geológ, podpredseda SAV pre I. oddelenie vied o neživej prírode SAV a PaedDr. Ján Stubňa, PhD., z Gemologického laboratória Katedry geografie a regionálneho rozvoja Fakulty prírodných vied UKF v Nitre.

Reč bude okrem iného o veku Zeme, o triedení hornín, o geologických procesoch ale aj o emóciách vášnivých geológov, keď objavia svoj „poklad“. Mimochodom, viete čo potrebuje dobrý geológ okrem znalostí a skúseností? Okrem iného aj trpezlivosť a dobrú kondíciu. Ale aj vnímavosť a dobré tenisky. Veda SK ponúka dôkaz o tom, že geológia nie je „suchá“ nezaujímavá veda, len sa ocitla v našom vzdelávacom školskom systéme trochu v ústraní... (spn)

 

 

Príloha

Diamant.jpg
Príloha

RTVS.jpg