Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Európska noc výskumníkov pod Tatrami.

Európska noc výskumníkov pod Tatrami

3. 10. 2019 | videné 602-krát

Už po siedmykrát OC MAX v Poprade privítalo v posledný septembrový piatok návštevníkov Európskej noci výskumníkov. Začiatky boli skromné. Prezentovala sa len malá skupina pracovníkov Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici s jasným predsavzatím: popularizáciu vedy je potrebné robiť v miestach, kde je vysoká koncentrácia návštevníkov a vedenie OC MAX bolo k našej myšlienke naklonené.

V tomto roku sa na Noci výskumníkov prezentovalo 14 vedeckých, 3 odborné stánky (študenti a žiaci z Kežmarku a Svitu) a v kinosále CINEMAX prebehli tri veľmi zaujímavé prednášky. Vedeckí a odborní pracovníci k nám zavítali z Bratislavy, Nitry, Žiliny, Banskej Bystrice, Prešova a Košíc. A samozrejme aj lokálne vedecké a univerzitné pracoviská. Škoda len, že nie všetky, ktoré sú pod Tatrami lokalizované. Dopoludnie bolo obohatené tromi veľkými prednáškami vo veľkej sále kina CINEMAX, počas ktorých sa vystriedalo vyše 600 poslucháčov, prevažne žiakov stredných a odborných škôl z Popradu, Svitu, Kežmarku, Markušoviec, Spišskej Starej Vsi. Prednášky boli venované obávaným upírom – kliešťom ako parazitom, proti ktorým sa dá účinne bojovať (B. Peťko, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach), odhaľovaniu tajomstiev Slnka (P. Gömöry, AsÚ SAV) a novej disciplíne - dátovej vede (T. Vinař, FMFI UK Bratislava).

Účastníci v jednotlivých stánkoch názornými ukážkami svojej odbornej činnosti umožnili záujemcom – od škôlkarov po dôchodcov - nahliadnuť do svojho výskumu.. Ich poznatky doplnilo množstvo propagačných materiálov.  Z celej plejády výsledkov bolo zaujímavé sledovať, ako v našom organizme tancuje DNA kyselina a ani o tom nevieme, alebo ako vyextrahovať DNA z jahody, alebo ako chémia môže prispieť k odhaľovaniu trestných činov. Záujem pútala otázka, ako je možné vidieť "čiernu dieru" vo vesmíre, keď je čierna. Zvedavým otázkam a pokusom zaexperimentovať si nebolo konca kraja a viacerým návštevníkom sa ani nechcelo ísť domov. Vtedy dochádzalo aj k "zbližovaniu sa" účinkujúcich a návštevníkov. Záujemcovia sa mohli  dozvedieť aj o potrebe inovácií, či o výhodách členstva v Európskej únii. Unikátom boli študenti, ktorí jednoduchými pokusmi predvádzali fungovanie základných fyzikálnych princípov, napríklad, ako si vyrobiť farebný karafiát. Braňo Peťko, skúsený popularizátor na ich adresu poznamenal: „Boli veľmi príjemným spestrením Európskej noci výskumníkov!“ Bodaj by nie. Pri ich stánkoch bolo vždy plno záujemcov. 

Ako v Poprade býva zvykom, slávnostné otvorenie si organizátori ponechali na 15.00 hodinu. Začalo tanečným predstavením dievčat z popradskej tanečnej skupiny Fearless Crew. Nasledovali príhovory hostí, ktorí apelovali na nutnosť kvalitného vzdelania a podpory vedy. Lebo bez nich ďalší rozvoj ľudstva ako nie je možný. V záverečnom príhovore spoluorganizátor podujatia Vojtech Rušin poďakoval za účasť hosťom, návštevníkom, spoluorganizátorom podujatia, sponzorom, no najmä prezentujúcim, ktorí pre popularizáciu vedy venovali aj svoj voľný čas. Podľa dostupných údajov sa na podujatí zúčastnilo vyše 7 200 ľudí, z toho asi 2 200 detí.

Súčasťou Európskej noci výskumníkov bola prednáška dvojnásobnej americkej astronautky M.E. Weberovej v kinosále OC MAX dňa 30.9. 2019. Hovorila nielen o svojom poslaní na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS (dopravila sa tam raketoplánom Atlantis), ale aj o pristátí prvých ľudí na Mesiaci, ktoré sa udialo v júli 1969 (program Apollo). Prednáška bola tlmočená do slovenčiny, ale otázky, a bolo ich dosť, študenti dávali v jazyku anglickom.

Bol to dlhý, únavný, no príjemný a užitočne strávený deň. Rok čo rok sa ukazuje, že chuť prezentovať vedu a výskum má stále viac a viac subjektov. Istým, limitujúcim faktorom je nedostatočný počet stolov a stoličiek, čo sa riešilo „pôžičkami“ od iných (v tomto roku pre nezáujem mesta Poprad) mimopopradských subjektov.

Vojto Rušin, Marek Husárik