Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračné foto

Prvý národný workshop projektu MEASURES

6. 6. 2019 | videné 613-krát

Prvý národný workshop projektu MEASURES organizovaný Pedagogickou fakultou Trnavskej Univerzity v Trnave v spolupráci s Centrom biológie rastlín a biodiverzity SAV a Bratislavským regionálnym ochranárskym združením sa konal koncom apríla v Centre biológie rastlín a biodiverzity SAV. Workshop bol zameraný na problematiku migrácie rýb v podmienkach slovenských riek.

Na podujatí, na ktorom sa zúčastnilo 57 účastníkov, boli zastúpené vysoké školy, štátne a výskumné inštitúcie, súkromné spoločnosti a mimovládne organizácie i orgány štátnej správy.

Podujatie otvorila riaditeľka spoluriešiteľskej organizácie Mgr. Anna Bérešová, PhD., ktorá upozornila na potrebu ochrany biodiverzity v našej krajine. Úvodnou prednáškou o projekte MEASURES na ňu nadviazal koordinátor projektu za Slovensko Mgr. Ladislav Pekarík, PhD. Plenárnou prednáškou o potrebe migrácie rýb sa workshop preklenul do bloku prednášok o praktických prínosoch ochrany rýb na Slovensku. Odzneli v ňom pohľady dôležitých zainteresovaných orgánov, o realizovaných opatreniach zlepšujúcich migrácie rýb, ako je Štátna ochrana prírody SR a Slovenský vodohospodársky podnik. Tento blok bol doplnený o príspevok WWF Slovensko o prioritizácii odstránenia väčšej bariéry v podmienkach Slovenska.

Ďalší blok sa venoval Vodnému dielu Gabčíkovo ako najvýznamnejšej medzinárodnej bariére pre migráciu rýb na Slovensku. Odzneli príspevky, aké potenciálne bariéry sa v tomto území nachádzajú, zástupcovia Výskumného ústavu vodného hospodárstva a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského predstavili pohľady na spriechodnenie VD Gabčíkovo a optimalizáciu vodného režimu v ramennej sústave, čo doplnil príspevok Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia o uskutočnených projektoch pri spriechodňovaní dunajských ramien.

Po ukončení workshopu nasledovala terénna obhliadka bariéry na Malom Dunaji – Malé Pálenisko. Pri spriechodňovaní Malého Dunaja, ktoré sa už realizuje, bol tento profil vynechaný a jeho spriechodnením by sa bezbariérovo prepojil Malý Dunaj v celej jeho dĺžke (128 km) s Dunajom, či už po prúde, alebo proti prúdu. V rámci obhliadky sa stanovili rôzne scenáre, ktoré zodpovedný orgán predstaví spolu so žiadosťou o začiatok spriechodnenia.

O projekte

Projekt MEASURES si kladie za hlavný cieľ obnovu ekologických koridorov na základe identifikovania kľúčových habitatov a ochranné opatrenia pozdĺž Dunaja a jeho hlavných prítokov. V rámci projektu sa vytvorí a otestuje metodika na mapovanie habitatov migrujúcich rýb. Na potreby implementácie budúcich manažmentových plánov bude vypracovaná jednotná stratégia vrátane určenia priorít, ktorá bude podporovať ich implementáciu v budúcich plánoch riadenia.

Viac informácií o projekte: 

http://pdf.truni.sk/katedry/kb/measures

https://www.sav.sk/index.php?lang=sk&doc=intranet-vt_news&news_no=8288&req_action=edit

Ladislav Pekarík, CBRB SAV

Ilustračné foto