Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Samček králika zlatohlavého – najmenší druh vtáka Európy dosahuje hmotnosť len 5 g.

Dni vtákov aj s najmenším európskym vtáčikom, králikom zlatohlavým

5. 4. 2019 | videné 1233-krát

Prvé dni apríla očakávali organizátori akcie vítania vtáčích poslov jari v areáli v Arboréte Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene s nemalým napätím. Vyjde počasie? Optimálne je mierne oblačno. Vtedy spevavce lietajú najviac a očakáva sa, že sa do rozložených sietí chytia v čo najväčšom počte jedincov a druhov. Zvládnu nápor návštevníkov? Bude možné venovať sa všetkým? Popritom uspokojiť aj zástupcov médií?

Prvého apríla, keď pracovníci Ústavu ekológie lesa SAV RNDr. Anton Krištín, DrSc., a doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc., spolu s Ing. Benjamínom Jarčuškom, PhD., Ing. Miroslavom Blažencom, PhD. a Mgr. Petrom Tučekom rozkladali siete a 2. apríla, keď sa konal oficiálny program, prišlo do arboréta spolu takmer 400 záujemcov. Ako konštatovali organizátori, v súčasnosti, v čase globálnej klimatickej zmeny, je veľmi dôležité, aby verejnosť poznala význam monitoringu života a migrácií vtáctva. Vtáctvo veľmi vhodne indikuje stav meniacej sa klímy i životného prostredia.

Účastníci sa zoznámili s pracovníkmi Ústavu ekológie lesa, ale najmä s vtáčími druhmi, ktoré im títo predstavili prostredníctvom svojich prednášok a súťaží, pričom sa veľa dozvedeli o ekológii, morfológii, správaní a ochrane vtáčích druhov a ich biotopov. Sústredene sledovali dianie, vrátane krúžkovania odchytených vtákov. Mnohí využili jedinečnú šancu pozrieť sa na ne zoči-voči. Všetky odchytené druhy obratom po vyšetrení a zápise údajov vypustili do voľnej prírody, čo si prítomní vyskúšali aj osobne. Úspechom v tomto roku bol veľký počet účastníkov i počet zaregistrovaných jedincov a druhov vtákov.

Záujemcovia prišli nielen zo Zvolena. Zastúpené boli školy z Banskej Bystrice, Banskej Štiavnice, Detvy, Krupiny, hlavne žiaci základných a materských škôl, menej stredoškolákov. Prišli tiež študenti Technickej univerzity vo Zvolene (TU). Zavítali rôzne skupiny zo Žiaru nad Hronom, Nitry, Nových Zámkov. Študent prvého ročníka TU prezradil, že pri výbere univerzity sa rozhodoval medzi jednou českou univerzitou a TU. Neľutuje, že si vybral zvolenskú a táto akcia ho v tom ešte viac utvrdila.

Prvé dva aprílové dni sa v arboréte zaregistrovalo a pozorovalo 41 druhov vtákov (z 230 hniezdiacich na Slovensku). Do šiestich línií sietí v celkovej dĺžke 62 m sa odchytilo a následne okrúžkovalo 12 druhov vtákov a 44 jedincov. Z tohto počtu sa registrovali aj tri druhy s krúžkami, tzv. retrapy. Drozd plavý bol okrúžkovaný v roku 2017 a červienka dvakrát v roku 2018. Vďaka údajom z krúžkov bolo a bude možné dozvedieť sa viac o ich migračných trasách. Ak porovnáme odchyty v tomto roku s predchádzajúcimi tromi rokmi, rok 2019 bol nadpriemerný počtom druhov i jedincov. Podpísalo sa na tom výrazne suché a teplejšie počasie, počas obidvoch dní slnko len občas prekrývali mraky. Dolné odchytové línie v lužnom lesíku v areáli arboréta boli oproti predchádzajúcim rokom bez vody či snehu. Pre zaujímavosť, v roku 2016 sa odchytilo 16 druhov a 53 jedincov, v roku 2017 deväť druhov a 25 jedincov, v roku 2018 deväť druhov, 50 jedincov. Masívnejší ako zvyčajne bol ťah vrchárky modrej, bežný bol ťah červienok, kolibkárika čipčavého a drozdov plavých. Chýbali zatiaľ penice čiernohlavé, ktoré sú bežné v iných rokoch. Zaznamenal sa aj tok myšiarky ušatej, žlny sivej, ďatlov, sojky a holubov hrivnákov. Tok so svadobnými letmi začínajú mnohé druhy už v januári a vrcholí v týchto dňoch. Organizátori boli radi, že mohli predstaviť najmenšieho európskeho vtáčika, králika zlatohlavého, aj ten sa chytil do siete.

Podujatie sa vydarilo, bolo spestrené aj vystúpením trubačov, sokoliarov a študentov Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici a príhovormi riaditeľa arboréta, doc. Ing. Ivana Lukáčika, CSc., a ďalších hostí. Veríme, že všetci odchádzali s pocitom, že svet a život vtákov je príťažlivý, ukazuje nám aj kvalitu nášho prostredia a stále dokáže zaujať aj mládež. Ceníme si, že od roku 1965 existuje vo Zvolene arborétum a v jeho areáli vznikli biotopy charakterizované výskytom viacerých druhov vtáctva. Stalo sa preto vhodným miestom pre takéto akcie.

Anton Krištín, Katarína Sládeková, Ústav ekológie lesa SAV

Foto: Lesanka Blažencová