Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Účastníci 44. zasadnutie valného zhromaždenia Konzorcia európskych taxonomických inštitúcií CETAF

Zástupcovia európskych taxonomických inštitúcií združených v CETAF v Bratislave

19. 11. 2018 | videné 533-krát

Príprava výskumnej agendy CETAF, prezentácia stanoviska k rámcovému programu Horizon Europe, ako aj workshop na tému Vízia CETAF pre taxonomický a systematický výskum v roku 2030 boli cieľom 44. zasadnutia valného zhromaždenia Konzorcia európskych taxonomických inštitúcií CETAF (Consortium of European Taxonomic Facilities). Konalo sa 14. – 15. novembra 2018 v areáli SAV v Bratislave a zúčastnilo sa na ňom viac ako 60 riaditeľov a zástupcov inštitúcií, ktoré spravujú prírodovedné zbierky. Okrem zbierok je spoločným menovateľom členov konzorcia taxonomický výskum.

Dôležitým bodom bolo prijatie dvoch dokumentov pripravených pre stretnutie fóra Global Taxonomy Initiative v rámci 14. konferencie zmluvných strán k Dohovoru o biologickej diverzite (CBD COP 14), ktoré prebieha v týchto dňoch v Sharm El-Sheikh v Egypte (www.cbd.org ). Ide o spoločné stanovisko konzorcia CETAF a Global Biodiversity Information Facility (GBIF) k taxonómii v období po roku 2020 s ohľadom na Víziu pre biodiverzitu do roku 2050 s kľúčovými predpokladmi, že biodiverzita je doceňovaná, zachovaná, obnovovaná a múdro využívaná.

Druhým dokumentom je Bratislavská deklarácia k vízii Dohovoru o biologickej diverzite do roku 2050. Šesťdesiat signatárskych inštitúcií z 21 krajín v nej pripomína nezastupiteľnú úlohu taxonomického výskumu a jeho výsledkov pre dôkladnú správu a zachovanie biodiverzity, vyzdvihuje medzinárodný kontext a dôležitosť zbierok a znalostí pracovníkov a študentov inštitúcií konzorcia CETAF, a podčiarkuje naliehavosť rozvíjať a sprístupňovať taxonomické skúsenosti a znalosti o biodiverzite prispievajúc tak k včasnej a spoľahlivej implementácii Dohovoru o biologickej diverzite.

Okrem toho sa konali diskusie v pracovných skupinách s cieľom získať podklady pre ďalšie spoločné projekty, konkrétne v Pracovnej skupine pre monitoring biodiverzity, v Pracovnej skupine pre elektronické publikovanie a v riadiacom výbore medzinárodného časopisu European Journal of Taxonomy.

Konzorcium CETAF má 33 členov, ktorí reprezentujú 60 inštitúcií, ktoré uchovávajú viac ako polovicu svetových biologických zbierok, 80 % svetovej opísanej biodiverzity vo forme položiek, dokladov, zbierok a dát, a pracujú na viac ako 100 kolaboratívnych projektoch. Spája viac ako 5000 výskumníkov európskych prírodovedne zameraných múzeí, botanických záhrad a výskumných inštitúcií. Botanický ústav Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV je národných kontaktným bodom slovenského konzorcia, ktoré je členom CETAF od roku 2010. Členmi slovenského konzorcia sú okrem BÚ CBRB SAV aj Katedra botaniky PríF UK Bratislava, Katedra zoológie PríF UK Bratislvaa, Ústav zoológie SAV, Prírodovedecká fakulta UPJŠ Košice a Prírodovedné múzeum SNM.

Anna Bérešová, BÚ CBRB SAV

Foto: Pavol Mereďa