Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Z prednášky

Ochrana pred neviditeľným nepriateľom

13. 11. 2018 | videné 600-krát

Minulosť zachránená pre budúcnosť. Ak ste sa už niekedy zamysleli nad tým, čo znamená slovné spojenie kultúrne dedičstvo, určite ste si hneď vybavili niečo, na čo ste patrične pyšní. Tieto vzácne poklady, ktoré nám tu zanechali šikovné ruky našich predkov, ako napríklad písomné dokumenty, fotografie či rôzne umelecké diela potrebujú našu ochranu pred neviditeľným nepriateľom. A ako sa proti nemu dá bojovať?

Na túto otázku žiaci z niekoľkých slovenských gymnázií (Gymnázií na Šrobárovej a  Poštovej v Košiciach, Gymnázia Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou a Gymnázia na Hlinskej 29 v Žiline) našli odpoveď prostredníctvom zaujímavých prednášok, ktoré sa uskutočnili od 5. do 8. novembra. Viedli ich pracovníci Ústavu molekulárnej biológie SAV z Oddelenia mikrobiálnej ekológie (Dr. Domenico Pangallo, DrSc., Mgr. Andrea Puškárová PhD. a RNDr. Mária Bučková, PhD.). Okrem iného sa dozvedeli aj to, že mikroorganizmy môžu zničiť predmety kultúrneho dedičstva. Mikrobiológia je všade, no nevenuje sa jej pozornosť, akú si zaslúži. Chýba práca s mikroskopom, skúma sa len cez počítač,” hovorí okrem iného D. Pangallo.

Študenti v rámci projektu Otvorená akadémia mali možnosť populárno-vedeckou formou získať informácie z pozadia vedeckého výskumu, o možnostiach práce vo vedeckom výskume. (dpa)

Foto: ÚMB SAV