Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Kopček šľahačky zmrazenej v tekutom dusíku chutil, hoci sa z neho hrôzostrašne dymilo. V napätí boli študenti i sústredený fyzik Slavomír Gabáni.

Ústavy na východe ponúkli pestrú mozaiku vedy

13. 11. 2018 | videné 750-krát

V Košiciach trvá Týždeň vedy a techniky v rozpore so svojím názvom týždne dva. Dôvod je jednoduchý – propagátori vedy a organizátori z jednotlivých ústavov pripravili také množstvo podujatí, že sa do piatich pracovných dní nezmestili. Kto by bol chcel obsiahnuť celú bohatú ponuku, musel by mať krídla a občas sa rozdvojiť.

Po štarte v Ústave materiálového výskumu SAV v Košiciach (písali sme o ňom podrobnejšie TU pod názvom Od opaľovacieho krému po odolné autá) česká historička Klára Kohoutová a slovenský historik Ondrej Ficeri (obaja zo Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV) viedli hodinovú diskusnú prednášku so študentmi Obchodnej akadémie a následne Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach pod názvom Československo – áno, či nie? Spolu hľadali argumenty pre a proti, či bolo Československo úspešným projektom. Ich kolegovia Mária Ďurkovská a Michal Kentoš zase pripravovali študentov SOŠ elektrotechnickej na vstup do pracovného prostredia na workshope Priprav sa na svet práce. Do tretice psychologička Zuzana Kožárová zostavila  tréningový program pre poslucháčov Univerzity P. J. Šafárika zameraný na rozvoj podnikavosti študentov.

Parazitológovia privítali návštevníkov v laboratóriách oddelenia environmentálnej a rastlinnej parazitológie. Študentom Gymnázia Konštantínova v Prešove i Strednej zdravotníckej školy v Košiciach prezradili, aký je v skutočnosti utajený život v pôde. Z praktických ukážok vedeckej práce sa dozvedeli, ako parazity nám i rastlinám môžu škodiť a ako tomu predísť.

Magnetizmus okolo nás, ložiská nerastných surovín na Slovensku, stupnica tvrdosti minerálov a mikroskopická obrazová analýza minerálnych vzoriek – to boli vybraté témy prezentácií pre tých, ktorí sa rozhodli využiť Deň otvorených dverí na Ústave geotechniky SAV v Košiciach.

So zaujímavou novinkou prišli popularizátori vedy z Ústavu experimentálnej fyziky SAV na čele s gestorkou vedeckých brlohov Máriou Zentkovou: „Vedecký brloh sa vybral na vandrovku. Vyslyšali sme požiadavku viacerých rodičov i pedagógov, ktorí cestujú mesiac čo mesiac na vedecké brlohy do Košíc, aby sme niečo podobné zorganizovali aj u nich, v centre Šariša. V stredu 7. novembra sme do áut naložili prístroje, chemikálie, laboratórne pomôcky a iný materiál a obsadili priestory Štátnej vedeckej knižnice v Prešove.“ Žiaci štyroch základných škôl zabudli vyrušovať, s nadšením sa zapájali do experimentov pod vedením Miroslava Marcina, Slavomíra Gabániho, Janky Šiškovej z Vedeckárne v Kežmarku i Márie Zentkovej. Najradšej by obdivovali výsledky pôsobenia kvapalného dusíka, vákua, magnetizmu a elektriny vari celý týždeň. Na prestávku si ani nespomenuli. Obdiv si zaslúžia aj školáci zo Spojenej školy Pavla Sabadoša internátnej v Prešove, ktorí sa napriek svojmu sluchovému postihnutiu za asistencie tlmočníčky snažili pochopiť kúzla fyziky.

Do mozaiky ponuky priblížiť vedu mládeži prispeli aj matematici z košického detašovaného pracoviska. Postupne sa venovali matematike ako nástroju, matematike v hre i besede o automatoch. V Neurobiologickom ústave BMC SAV žiakom štyroch škôl z Košíc a Moldavy nad Bodvou tradične ukázali operačnú miestnosť, histológiu a premiérovo aj testovaciu miestnosť. Do tej sme nahliadli spolu s budúcimi kozmetičkami zo SOŠ Gemerská v Košiciach. „Výsledky behaviorálnych testov predstavujú jeden z najdôležitejších faktorov hodnotenia rozsahu poškodenia miechy a účinnosti aplikovanej liečby. Preto sme sa rozhodli zaradiť v rámci DOD aj výklad a praktické ukážky jednotlivých behaviorálnych testov, ktoré sa zameriavajú na pozorovanie a vyhodnocovanie správania sa experimentálnych zvierat  v rôznych podmienkach. Počas výkladu sme študentom ukázali testy, ktoré sa venujú sledovaniu lokomočnej aktivity a exploračného správania a zároveň testy, ktoré hodnotia koordináciu, pamäť a schopnosť zvierat učiť sa. Veľkej obľube sa tešil najmä treadmil – bežiaci pás pre potkanov, pomocou ktorého sa snažíme vylepšiť zdravotný stav zvierat a urýchliť regeneráciu miechy po poškodení,“ vysvetlila neurobiologička Mária Bačová, ktorá prednášala spolu s Katarínou Bimbovou a Janou Jachovou.

Až ku hati na Hornáde oproti rekreačnému areálu na Aničke sa vybrali žiaci ZŠ Polianska i ZŠ Krosnianska 4. Tam je totiž jedno z pracovísk Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat CBV SAV, konkrétne jeho oddelenie fyziológie tráviaceho traktu, ktoré vedie Ľubomíra Grešáková.  Deti boli nadšené, že si v laboratóriu živočíšnej mikrobiológie a v laboratóriu  trávenia a výživy mohli prakticky vyskúšať napríklad pipetovanie, robili nátery, kontrolovali pH v nápojoch. Ovečky vonku za ohradou ich však ignorovali, pokojne prežúvali ešte zelenú trávu.           

Finále Týždňa vedy a techniky 2018 patrí v Košiciach konferencii Stredoeurópske súvislosti národnostného vývoja na začiatku 21. storočia, ktorú CSPV Spoločenskovedný ústav SAV v Košiciach organizuje 15. novembra spolu s Katedrou histórie i Katedrou politológie FF UPJŠ. Konferencia je súčasťou riešenia projektu APVV-15-0475 Tendencie vývoja etnických vzťahov na Slovensku (komparatívny výskum národnostnej politiky na Slovensku v rokoch 2004 – 2020).

Text a foto: Katarína Čižmáriková