Aktuality

Nedotiahnutá transformácia - búrka pri útesoch

Vložil(a): S. Ščepán, 10.8.2018, videné 824-krát

Pre námorníkov bývalo v silných búrkach na mori najťažšie udržať správny smer a nestroskotať na útesoch. Podobne je na tom aj loď SAV so všetkými zamestnancami. Búrka ohľadne nezapísania ústavov SAV do registra v.v.i. prináša protichodné stanoviská Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a SAV. Každá inštitúcia totiž obhajuje svoj postup podľa iného zákona. SAV logicky podľa novelizovaného zákona o SAV, ministerstvo podľa zákona o VVI.

Ministerstvo školstva pôvodnú cestu transformácie odmieta, nabáda SAV, aby sa transformovala podľa iného zákona, ako mala pôvodne a za podstatne iných podmienok. To je zasa neprijateľné pre akadémiu, najmä v súvislosti s presvedčením, že všetky podmienky transformácie splnila. Opätovne o tom v piatok 10. augusta informovali na tlačovej besede na pôde Úradu SAV v Bratislave predstavitelia iniciatívy Veda chce žiť – Miloslav Bahna, Imrich Barák aj Fedor Gömöry, spolu s predstaviteľom právnickej kancelárie Taylor Wessing Andrejom Leontievom a predstaviteľmi Predsedníctva SAV Pavlom Šajgalíkom a Gabrielom Bianchim.

„Ako by ste v polčase futbalového stretnutia chceli aby sa druhá polovica zápasu hrala v basketbale,“ ilustroval stanovisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Andrej Leontiev. „Podľa našej analýzy, nie je žiaden dôvod, aby sme v transformačnom procese postupovali podľa zákona o VVI,“ zdôraznil v kontexte požiadavky na spätnú registráciu. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR túto možnosť nepripúšťa s odôvodnením, že je to v ekonomickom kontexte vzniknutých spoločností v rozpore s konaním o odbornej starostlivosti, ktorú ukladá zákon.

Aktuálne sa však ústavy SAV stali v.v.i. Chýba im registrácia, ale ich založenie nikto nespochybňuje. „Existujúci právny stav by mohol zmeniť jedine úplne nový zákon, ktorý by SAVku vrátil z VVI na rozpočtovú organizáciu a ktorý by jej majetok zoštátnil,“ upozorňuje podpredseda SAV Peter Samuely.

Zdá sa, že búrka nad dokončením transformácie ústavov SAV na v.v.i. neutícha. Zjednodušene je stále snaha ministerstva dostať transformáciu ústavov SAV z režimu zákona o SAV paragrafu 21a do režimu zákona o v.v.i. paragrafov 3 až 5. „SAV je podľa zákona samosprávna inštitúcia. Ministerstvo školstva nie je náš nadriadený orgán. Ale správa sa inak,“ uvádza okrem iného predseda SAV Pavol Šajgalík.

Každým dňom predlžovania súčasného krízového stavu sa vedci v SAV dostávajú do väčších problémov. Akadémia stráca svoj významný vedecký potenciál a veda na Slovensku svoj kredit. (spn)

 

 

 

Príloha

Záujem médií je o situáciu v SAV značný.
Príloha

Tlačová konferencia na SAV.