Dnešný výskum pre zajtrajšiu liečbu
Pri príležitosti Dňa výskumu rakoviny sa 5. marca uskutočnila v Bratislave konferencia Nie je to mimo nás a okrúhly stôl za účasti širokého spektra odborníkov. Akciu organizovala Nadácia Výskum rakoviny v spolupráci s Ústavom experimentálnej onkológie SAV. Akcia bola spojená s tlačovou konferenciou.
Na úvod priblížila prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická ciele Dňa výskumu rakoviny, ktorý má zdôrazniť význam výskumu tejto choroby. Jeho hlavným posolstvom je „Dnešný výskum pre zajtrajšiu liečbu“. Stručne predstavila aktivity Nadácie, medzi ktoré patrí podpora onkologických projektov zameraných na prevenciu, včasnú diagnostiku a liečbu zhubných nádorov, podpora výskumu nádorových ochorení, získavanie finančných prostriedkov na kúpu špičkových prístrojov.
Boris Mravec (Ústav experimentálnej endokrinológie SAV, Lekárska fakulta UK) v prednáške Význam neuro-endokrinno-imunitných interakcií pri nádorovom raste prezentoval okrem iného výsledky výskumov týchto pracovísk v tejto oblasti zo zameraním na interakciu medzi mozgom a nádorom. Zdôraznil, že je komunikácia medzi centrálnym nervovým systémom a nádorom, ktorá by sa dala využiť pri liečbe a popísal možné nové terapeutické postupy. Ingrid Tonhajzerová (Ústav fyziológie Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine ) hovorila v prednáške Autonómny nervový systém a onkologický pacient.
Riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie SAV Ján Sedlák prezentoval tému Rehabilitácia - integrálna súčasť starostlivosti o pacienta s onkologickou diagnózou. Zdôraznil význam rehabilitácie, aj z hľadiska vedľajších účinkov terapie onkologických pacientov. Poukázal na to, že fyzická aktivita u pacientov znižuje únavu a depresiu, zlepšuje kvalitu života a znižuje úmrtnosť.
Pavel Kotouček, (londýnska Homerton University Hospital) hovoril na tému Integratívna onkológia a hematológia – nový prístup na ceste k vyliečeniu onkologických ochorení. Definoval ju ako organické spojenie konvenčnej a komplementárnej liečby. A súčasne zdôraznil partnerstvo lekára a pacienta. Miroslav Hrianka (Slovenská myelómová spoločnosť) sa vo svojej prednáške venoval téme Komplementárna liečba u onkologických pacientov a prezentoval aktivity klubu pacientov. Predstavil ciele Slovenskej myelómovej spoločnosti, ktorá je občianskym združením na podporu pacienta s týmto typom ochorenia. Zdôraznil, že komplementárna liečba sa vždy používa súbežne so štandardnou liečbou.
Martin Smatana (Inštitút zdravotnej politiky Ministerstvo zdravotníctva SR) priblížil Inštitút zdravotnej politiky tohto rezortu, zameral na pôsobenie a ciele Národnej koordinačnej jednotky BIOMED/HEALTEC. Zbiera poznatky, aby rezort vedel pripraviť stratégiu biomedicíny a biotechnológii.
Diskusie pri okrúhlom stole sa zúčastnili Eva Siracká, prezidentka Ligy proti rakovine, Zdenka Štefániková predsedníčka Slovenskej myelómovej spoločnosti, Chakameh Safaei Diba, expertka Národného onkologického registra, Národné centrum zdravotníckych informácií, Ján Gondoľ, odborník na otvorené dáta a otvorené vzdelávanie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, Tomáš Šálek, prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti, Stanislav Špánik, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú onkológiu a Ján Danko, dekan Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, predseda Rady pre lekárske vedy APVV.
Prítomní sa v debate venovali napríklad Národnému onkologickému registru, ktorého fungovanie považujú odborníci za kľúčové, lebo ťažko zostavovať napríklad národný onkologický program, keď nie sú k dispozícii presné čísla v tejto sfére. Témou debaty bol aj psychosociálny program pre pacientov a jeho perspektívy na Slovensku, význam vzdelávania pacientov i lekárov, debatovali o vzťahu lekár ̶ pacient a aj o prístupe vedcov k informáciám v tejto sfére...
Účastníci debaty okolo okrúhleho stola podpísali tiež výzvu vláde SR, kde ju nabádajú v oblasti vedeckého výskumu v onkológii napríklad revitalizovať Národný onkologický register, v rámci štátneho programu výskumu a vývoja zabezpečiť riešenie multidisciplinárnych onkologických projektov s účasťou kľúčových onkologických klinických a experimentálnych pracovísk formou partnerstiev v integrovaných tematických projektoch biomedicínskeho výskumu a vývoja, zainteresovať zdravotnícke zariadenia s onkologickou špecializáciou na aktívnu účasť vo výskume...
Text: Martin Podstupka, foto: Gabriel Kuchta