Týždeň vedy aj v Arboréte Mlyňany SAV
Bohatý program Týždňa vedy a techniky v arboréte začal v pondelok 10. novembra otvorením náučného kvízu „ Spoznaj Arborétum Mlyňany SAV“ , v rámci ktorého si mohli deti, mládež i dospelí preveriť poznatky nadobudnuté v parku počas návštevy a zároveň vyhrať hodnotné ceny. Hodnotenie odpovedí respondentov v závere týždňa prinieslo nasledovné poradie na stupňoch víťazov:
1. miesto: Patrik Fulo, Trenčianska Turná
2. miesto: Miriam Blašková, Trenčianska Turná
3. Daniela Petrovičová, Zlaté Moravce.
V utorok 11. novembra program pokračoval vernisážou 1. ročníka súťaže výtvarných prác „Ekoplagát Arborétum Mlyňany SAV“, do ktorej sa zapojilo 34 základných škôl Nitrianskeho samosprávneho kraja spolu so 178 prácami. Túto zaujímavú udalosť spríjemňovalo vystúpenie žiakov ZŠ Štefana Moyzesa z Tesárskych Mlynian pod vedením pani učiteľky Mgr. Dariny Kováčovej. Víťazné práce nájdete na http://www.arboretum.sav.sk/sk/aktuality/ekoplagat-arboretum-mlynany-sav-2014-vernisaz/.
Oddelenie dendrobiológie predstavilo záujemcom zo základných a stredných škôl vedeckú činnosť Arboréta Mlyňany SAV a prezentovalo laboratórnu techniku ako aj experimentálne priestory oddelenia s možnosťou vstúpiť do procesu in vitro propagácie ako aj klasického množenia drevín (Okrasné škôlky). Následne bola pre nich pripravená prehliadka parku.
Návštevníci mohli okrem toho absolvovať prehliadku pamätnej izby zakladateľa arboréta Dr. Štefana Ambrózyho-Migazziho, ukážku výroby aranžmánov s použitím vždyzelených rastlín a v prípade otázok týkajúcich sa pestovania drevín kontaktovať odborníkov z arboréta.
12. november bol v znamení 3. ročníka botanickej olympiády „Malí botanici“, kde si rôzne vekové kategórie žiakov základných škôl otestovali vedomosti z botaniky. Prvé miesto s knižnými cenami a sladkosťami si odniesli žiaci ZŠ Robotnícka zo Zlatých Moraviec, druhé miesto obsadila ZŠ Štefana Moyzesa, Tesárske Mlyňany a tretie žiaci zo ZŠ Slažany.
Záver Týždňa vedy a techniky bol venovaný pohľadom do vnútra tela drevín – ukážkam trvalých mikroskopických preparátov zachycujúcich anatomickú stavbu asimilačných, stabilizačných a reprodukčných orgánov. Žiaci mali možnosť zoznámiť sa so svetelným mikroskopom a detailne si prehliadnuť pripravené preparáty. Ich kolegovia mali možnosť spolu s výkladom sledovať fotografie týchto preparátov na plátne. Paralelne prebiehali prehliadky dendroexpozícií arboréta pod vedením sprievodcov ako aj ukážky výroby jesenných aranžmánov s možnosťou vyrobiť si vlastný. Počas celého týždňa sa programu zúčastnilo spolu 211 žiakov a študentov z 18 základných, stredných škôl a gymnázií.
Ing. Peter Ferus, PhD., Oddelenie dendrobiológie