Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Pavol Žigo otvára podujatie.

Jazykovedci lákali ľudí na spisovnú slovenčinu

1. 12. 2010 | videné 1193-krát
V rámci Dňa otvorených dverí v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra SAV bola tlačová beseda, prednáška Súčasné trendy v jazykovede a prezentácia lexikografických metód.

Podujatie sa uskutočnilo 10. novembra 2010 v priestoroch Jazykovedného ústavu Ľudovíta štúra SAV (JÚĽŠ SAV) v Bratislave. Ako na úvod povedal riaditeľ ústavu prof. Pavol Žigo, išlo o pravidelné podujatie, ktoré sa koná v rámci Týždňov vedy. Na týchto stretnutiach pracovníci ústavu prezentujú verejnosti výsledky, ktorými sa etablovali pred verejnosťou v poslednom čase.

Medzi najvýznamnejšie aktivity v rámci ústavu patrí rozsiahly projekt – prvý zväzok Slovníka súčasného slovenského jazyka, pričom v súčasnosti do tlače už pripravili druhý zväzok.

Oddelenie jazykovej kultúry sa stará o to, aby podoba nášho jazyka vo verejných prejavoch mala dôstojnú podobu. Pracovníci oddelenia reagujú na podnety verejnosti – telefonická a listová jazyková poradňa. Oddelenie má na starosti prípravu nových vydaní Pravidiel slovenského pravopisu – kodifikačné práce.

Ako ďalej povedal prof. Pavol Žigo, oddelenie dejín slovenského jazyka, etymológie a onomastiky – má za sebou ukončenie veľmi úspešného projektu – Historický slovník slovenského jazyka. V súčasnosti oddelenie pripravuje niekoľko projektov v nadväznosti na Historický slovník. Ide o obraz toho, ako slovenčina v predspisovnom období fungovala v kontakte s inými jazykmi, čiže z tohto veľkého objemu pamiatok predspisovného obdobia sa zameriavajú na to, ktoré nedomáce slová sa používali počas tohto obdobia. Ďalším, veľmi žiadaným, projektom je etymologický slovník slovenského jazyka. Jeho príprava je v záverečnej etape, vyžaduje si ešte niektoré záverečné práce. Súčasťou práce oddelenia je výskum vlastných mien – onomastika, náuka, ktorá sa zaoberá vlastnými menami. Podaný grant na spracovanie terénnych názvov – pomenovanie nesídelných útvarov.

Nárečové oddelenie sa zmeriava na výskum slovenských nárečí. Ústredným projektom je vydávanie Slovníka slovenských nárečí. Výskum širších dimenzií slovanských nárečí, ktorý sa odráža v príprave Slovanského nárečového atlasu. V ňom sa spracúvajú jednotlivé prvky nárečí od Uralu až po Jadran v 850 lokalitách.

Oddelenie elektronického spravovania dát v prvom rade zabezpečuje využívanie všetkých elektronických dokumentov celého ústavu. Všetky projekty sa robia s využitím elektronických prostriedkov. Oddelenie zabezpečuje aj vydávanie časopisov, zborníkov a monografií, ktoré sa pripravujú do tlače.

Oddelenie Slovenského národného korpusu využíva ako prostriedok elektronickú techniku, fixuje do elektronickej podoby rozličné tvary slova, slovné spojenia, reťazce – súbor textov slovenského jazyka, ktoré sa potom využívajú pri opise súčasnej lexiky. V súčasnosti korpus slúži na to, ako sa tieto texty využívajú v lexikografii.

Oddelenie súčasného slovenského jazyka má za cieľ opísať fungovanie súčasného spisovného jazyka na začiatku 21. storočia pod vplyvom toho, ako sa spisovný jazyk mení s ohľadom na používateľov spisovného jazyka, na to aké sú vedecké opisy tohto jazyka v predchádzajúcich prácach. Táto výskumná stratégia oddelenia si kladie do budúcnosti za cieľ hľadať tie väzby keď by kodifikácia spisovného jazyka mala rešpektovať aj potreby používateľov, čiže čo najefektívnejšie spojiť vedecký výskum s tým aké sú potreby praxe. Prístup je podmienený sociolingvisticky – všíma si doterajšie výskumy ako reaguje na spoločenské zmeny a ako legislatívne sa štát – spoločnosť – stará o národný jazyk.

Súčasťou podujatia bolo vystúpenie prof. Juraja Dolníka, ktorý priblížil svoje dve mongrafie Teória spisovného jazyka a Všeobecná jazykoveda ide o práce, ktoré sú syntézou jeho doterajšieho výskumu. Prof. Juraj Dolník je významná lingvistická osobnosť, známa aj v zahraničí práve zásluhou všeobecnej jazykovedy, výskumom spisovného jazyka. Teória spisovného jazyka sa nevzťahuje len na jazyk slovenský, má všeobecnú platnosť.

Potom Alexandra Jarošová prezentovala postup ako Slovník súčasného slovenského jazyka vznikal, využitie elektronických podkladov a aplikáciu tých myšlienok, ktoré sú už v predchádzajúcich teoretických prácach.

Návštevníci Dňa otvorených dverí mali možnosť oboznámiť sa s najnovšou publikačnou činnosťou pracovníkov ústavu na výstavke kníh a publikácií.