Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hostkou 6. epizódy vedeckého podcastu SAV bola Svetlana Miklíková z BMC SAV.

Vyšla šiesta epizóda Vedeckého podcastu SAV

16. 11. 2020 | videné 1073-krát

Slovenská akadémia vied predstavuje ďalšie vydanie svojho vedeckého podcastu. Moderátorka Lucia Molnár Satinská v ňom tentokrát privítala Svetlanu Miklíkovú z Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV. Vo svojom výskume sa odborne venuje predklinickému modelu organoidov, ktorý pozostáva nielen z prsníkových nádorových buniek, ale aj mezenchymálnych stromálnych buniek predstavujúcich dôležitú súčasť nádorového mikroprostredia.

„Na prácu s bunkami používame tkanivové laboratóriá, kde sa veľký dôraz kladie na čistotu a sterilnú prácu. Pracuje sa v laminárnych boxoch, čo sú špeciálne zariadenia, kde sa prúd vzduchu udržuje vo vnútri boxu a v termostatoch máme naše nádorové bunky. Pri dobrých podmienkach tam rastú, čo je asi 37 stupňov a tiež tam musí byť istý podiel kyslíka a Co2,“ povedala Svetlana Miklíková.

Jej najväčším vedeckým vzorom bola vždy jej školiteľka. „Bola to doktorka Kučerová - jej prístup k vede, bádaniu, experimentom, ona bola pre mňa hnacím motorom pre tú zanietenosť pre vedu. Sú to samozrejme ale aj svetoví vedci, s ktorými bolo vždy veľkým zážitkom sa stretnúť na konferenciách,“ povedala Miklíková.

Pandémia koronavírusu zasiahla aj jej prácu. V celej situácií však našla aj pozitíva, a tak sa jej aj s kolegami podarilo vydať publikácie, ktoré dlhšie čakali na svoje spracovanie. „Pre nás je náročné robiť z domu. Keď začíname riešiť nejaký problém, musíme si namnožiť dostatok buniek, a to veľmi dlho trvá, aj niekoľko týždňov. Keď nám v strede toho experimentu povedia, že musíte zostať doma, sme zaskočení. Keď sme v marci nechodili vôbec do práce, všetky bunky sme museli zamraziť a zostali len experimenty, ktoré sa nedali prerušiť. Vypadnúť na niekoľko týždňov ale vie byť aj fajn, lebo konečne spíšete všetky výsledky, ktoré máte, takže sme napísali publikácie, ktoré dovtedy čakali, kým na ne príde čas,“ povedala v podcaste mladá vedkyňa.

Svetlana Miklíková sa v tomto roku zaradila medzi laureátov ceny Eset Science Award v kategórií Mladý vedecký pracovník a ocenená bola aj v rámci súťaže L’Oréal UNESCO Pre ženy vo vede. Viac sa aj o jej záľubách či plánoch do budúcna dozviete v najnovšom vydaní Vedeckého podcastu SAV.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor so Svetlanou Miklíkovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Text: Monika Tináková
Foto: Csaba Molnár, vizuál podcastu: Katarína Gáliková

 

Súvisiace články