Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Michal Figura so svojou kúzelnou fyzikou má u malých zvedavcov vždy veľký úspech. Na snímke z košického výmenníka v roku 2018 je pri druhom pokračovaní kúzel s fyzikou. Teraz príde do tretice.

V Košiciach kúzla fyziky, v Piešťanoch fašiangové taje

13. 2. 2020 | videné 695-krát

Chrípková epidémia už prebehla Slovenskom, nuž sa organizátori vedeckých brlohov pre školákov  naplno pustili do práce. Výsledkom ich snaženia sú pozvánky na vedecké brlohy v Košiciach 15. februára o 14. hodine v kine Úsmev a v Piešťanoch 22. februára o 10. hodine v známej historickej Elektrárni.

V Košiciach i v Piešťanoch sme nahodili plán popularizačných stretnutí vedcov s mládežou na celý prvý polrok dopredu po súhlasoch jednotlivých lektorov s našimi podmienkami,“ popísala históriu príprav mentorka vedeckých brlohov RNDr. Mária Zentková, CSc., z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. „Zo zmien chcem upozorniť na nové miesto konania sa vedeckých brlohov v Košiciach – z výmenníka sme sa presťahovali do kina Úsmev (na Kasárenskom námestí, za niekdajším „malým“ Tescom), kde nám nadšená partia mladých ľudí ponúkla zrekonštruované väčšie priestory.  A keďže ešte máme fašiangy, tak v oboch mestách sa brlohy budú niesť v znamení kúziel.“

V sobotu 15. februára odpáli tohtoročnú sériu vedeckých brlohov populárny popularizátor vedy Michal Figura so svojou Kúzelnou fyzikou 3. Malí Košičania sa môžu tešiť na trikrát toľko zábavy, interaktívneho bádania, pokusov a hier. Mág-fyzik ukáže, čo odhalil Galileo Galilei, prečo sa veľké cisterny v zákrutách neprevrátia a množstvo zaujímavých fyzikálnych kúziel, ktoré tu ešte neboli. Vedecký brloh je vhodný pre deti od päť rokov. Lístky sa dajú kúpiť na mieste.    

V sobotu s magickým dátumom 22. februára v čase od 10. – 12. h do Elektrárne Piešťany (neďaleko železničnej stanice) príde uznávaná etnologička a ochrankyňa slovenských tradícií PhDr. Katarína Nádaská, PhD., porozprávať o bájach a fašiangových tajoch.  

Malí vedátori sa dozvedia, čo znamenajú fašiangy, odkiaľ sa vzali, kto je Turoň, ako tancoval palicový tanec a kto chodil s ražňom, v maskách a prečo aj všeličo iné.

(kč)

Foto: Renáta Zolnaiová