Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Laborátóriá CHÚ SAV opäť otvorili deťom dvere.

V Chemickom ústave SAV na sladko

7. 11. 2019 | videné 640-krát

Zdá sa, že chémia už nie je v školách takým strašiakom ako pred pár rokmi. Aspoň teda v niektorých. Znalosti žiakov z bratislavských škôl príjemne prekvapili aj Ing. Tomáša Bertóka, PhD. Ten sa v rámci Týždňa vedy a techniky 2019 v Chemickom ústave SAV predstavil ako prvý s prednáškou o cukroch. Pozornosť mladých upútali aj RNDr. Jaroslav Klaudiny, PhD., Ing. Vladimír Pätoprstý, PhD., aj Mgr. Ágnes Horváthová. Chemický ústav SAV dal „z každého rožka troška“.

Chemický ústav SAV je jednou z najväčších akademických výskumných inštitúcií na Slovensku a vo svojom výskume sa zameriava na chémiu a biochémiu sacharidov. Preto patrila úvodná prednáška Tomáša Bertóka práve vysvetľovaniu, čo je cukor, z čoho sa skladá a kde všade ho môžeme nájsť. Cukor, sladidlo, je takmer čistá sacharóza, zložená z glukózy a fruktózy, jej molekulový vzorec je C12H22O11. „Ak sa však pospája do reťazca, sladkú chuť stráca,“ vysvetlil Tomáš Bertók a „na ochutnávku“ cukru a škrobu si zavolal žiaka. Nesklamal. Vedec spomenul aj ochorenia súvisiace s cukrom, ktorým sa ústav vo svojom výskume venuje (cukrovka, autoimunitné či nádorové ochorenia).

V „sladkých témach“ pokračoval Vladimír Klaudiny s prednáškou: Ako môže pomôcť výskum v ústave včelám. „Včelia rodina je superorganizmus,“ začal vedec a podrobne opísal úlohu každého obyvateľa včelieho úľa. Čo však riešia v Chemickom ústave, je, ako pomôcť včelám prežiť. V mnohých krajinách ako Nemecko, Anglicko, Francúzsko, ale aj Ukrajina a Poľsko hrozí včelám uhynutie. „Zameriavame sa na mor včelieho plodu,“ objasnil Vladimír Klaudiny.

Téme, ako stanoviť narkotiká, sa venoval Vladimír Pätoprstý, ktorý pri šumení v hľadisku hneď upozornil, že nebude sa riešiť morálne hľadisko. Zo zaujímavej prednášky sa tak žiaci dozvedeli, že všetky narkotiká sa skladajú z uhlíka, kyslíka a vodíka, ich výskyt možno zistiť z krvi, moču, zo slín či vlasov. A tu vedec zašiel do podrobností, keď zdôraznil, že droga sa nájde v každom ľudskom ochlpení, v každom chlpe.

O zložení a najmä využití kvasiniek hovorila Agnés Horváthová. Aj tie však, pokiaľ nie sú v rovnováhe, môžu spôsobovať problémy.

Žiaci si potom teoretickú chémiu mohli overiť v laboratóriách Chemického ústavu SAV a znovu si tak potvrdiť, že chémia nie sú len vzorce, ale aj pestrá veda. (an)

Ilustračné foto