Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pracovné stretnutie riešiteľov spoločného projektu UEL SAV a spoločnosti Japan Royal Jelly Co., Ltd v Bratislave. Doc. Jozef Šimúth, DrSc., prof. Akira Fuji, DDSc., Dr. Yoshihisa Yamaguchi, prezident JRJ, RNDr. Katarína Bíliková, PhD.

Japonská návšteva s cisárskymi poctami na Slovensku

7. 11. 2019 | videné 1104-krát

Doterajšia, takmer desaťročná vedecká spolupráca medzi Ústavom ekológie lesa SAV Zvolen, Laboratórium molekulárnej apidológie – detašované pracovisko v Bratislave a Apimedicínskym výskumným centrom spoločnosti Japan Royal Jelly, Co. Ltd., Tokyo (JRJ) je zameraná na využitie proteomiky a fyziomiky bielkovín materskej kašičky pre určenie autenticity a biologickej aktivity včelích produktov. Prínosom tejto spolupráce je aj prehĺbenie vzájomných vzťahov medzi Slovenskom a Japonskom, čoho svedectvom je aj nedávna návšteva.

Počas návštevy japonských partnerov, Dr. Yoshihisa Yamaguchi, prezidenta JRJ a prof. Akira Fuji, hlavného manažéra výskumu JRJ, sa 22. októbra v Arboréte Mlyňany ÚEL SAV uskutočnilo pracovné rokovanie za účasti riaditeľky ÚEL SAV RNDr. Ľubice Ditmarovej, PhD., vedúcej Arboréta Ing. Jany Konôpkovej, PhD., a vedúcej spoločného výskumného projektu ÚEL SAV–JRJ RNDr. Kataríny Bílikovej, PhD., ako aj ďalších pracovníkov ÚEL SAV a riešiteľov projektu – doc. Ing. Jozefa Šimútha, DrSc., Ing. Beáty Tóthovej, Ing. Petra Hoťku, PhD., Ing. Petra Ferusa, PhD., RNDr. Jána Kulfana, CSc. a Ing. Petra Zacha, CSc.

Na stretnutí účastníci zhodne konštatovali, že napriek existencii vedeckej literatúry a nových dôkazov o liečivých účinkoch včelích produktov pretrváva v odbornej lekárskej komunite skepticizmus a nedôvera voči účinnosti apiterapie. Problém spočíva najmä v tom, že doteraz sa nevedeli presne definovať účinné látky a najmä, že lekárom nevieme poskytnúť údaje o množstve tej-ktorej účinnej látky vo včeľom produkte. Táto dilema bola výzvou i motiváciou pre vedeckú spoluprácu laboratória molekulárnej apidológie s japonskou spoločnosťou Japan Royal Jelly, Co., Tokyo v oblasti molekulárneho biologického výskumu včelích produktov. Priniesla nové poznatky, ktoré sú prínosom pre ich exaktné uplatnenia v apimedicíne, onkológii a vo výskume, ako i liečbe neurodegeneratívnych ochorení. Slovenskými partnermi vyvinutá imunochemická metóda stanovenia mikromnožstiev bielkovín včelej materskej kašičky v mede a v apiterapeutických liečebných prípravkoch sa úspešne overila v laboratóriach JRJ a nič nebráni tomu, aby sa stala základom pre vypracovanie novej normy objektívneho stanovenia pravosti včelieho medu a materskej kašičky v rámci Európy a Ázie.

Po skončení rokovania a spoločnom obede hostia uvítali prechádzku parkom arboréta, na ktorej ich sprevádzal vedúci Oddelenia genofondu a špeciálnych zbierok Ing. Peter Hoťka, PhD. V Oddelení japonskej dendroflóry si mohli oživiť spomienku na tisíce kilometrov vzdialenú domovinu. Program pokračoval návštevou Topoľčianok.

Veľmi zaujímavou, a pre japonských kolegov výnimočnou, bola návšteva u Ondreja Belicu v Hostiach, kde mohli obdivovať moderné včelárstvo. V záhrade vedľa svojho domu vytvoril aj súkromné včelárske múzeum s vlastnými, z dreva vyrezávanými, umeleckými dielami s včelárskou tematikou. Pri vstupe do múzea viali štátne vlajky Japonska a Slovenska. Ondrej Belica privítal hostí vlastnoručne napísanou zdravicou a blahoželaním k intronizácii nového japonského cisára, ktorá sa konala práve v deň návštevy. Japonskí hostia po prehliadke včelnice, včelárskeho múzea a pohostení vyslovili O. Belicovi, ako aj všetkým Slovákom uznanie a vďaku za blahoželania k japonskému štátnemu sviatku. Prezident JRJ Dr. Yoshihisa Yamaguchi povedal: „Toto privítanie, pozornosť a srdečnosť, ktorú nám, Japoncom, pripravil včelár, robotník-umelec v malej slovenskej dedine Hostie, spolu so svojou manželkou, je najvzácnejší prejav priateľstva Slovenska Japonsku, aký sme zažili. O Slovákoch budeme doma všetkým hovoriť ako o jedinečných, tvorivých a priateľských ľuďoch”.

Katarína Bíliková, Peter Ferus, Jozef Šimúth

Foto: Beata Tóthová a Peter Ferus