Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Mária Bačová (vľavo) s Katarínou Bimbovou z Neurobiologického ústavu BMC SAV ponúkali menším školákom overenie základných vedomostí o centrálnej nervovej sústave. Starší návštevníci mohli absolvovať test dominancie mozgových hemisfér a čuchový test, ktoré sa tešili veľkej obľube.

V Košiciach mala Noc výskumníkov podtón výročí

30. 9. 2019 | videné 772-krát

Na posledný septembrový piatok, keď sa koná Európska noc výskumníkov, sa v Košiciach už desať rokov tešia nielen žiaci, ich učitelia a vedychtiví rodičia, ale aj obchodníci v obchodnom centre Atrium Optima. Tí prví pre zvedavosť, čím ich vedci a výskumníci zaujmú tentoraz (a že sa tak trochu aj ulejú z vyučovania), tí druhí – najmä z oblasti gastronómie a hračiek – preto, že sa im zvýšia tržby. Nádeje všetkých sa v piatok 27. septembra bohato naplnili, lebo zhruba v 77 stánkoch SAV, troch košických univerzít, prešovskej i bratislavskej a mnohých spolupracujúcich inštitúcií bola tlačenica.

Predpoludním sa pred stánkami vytvárali strapce žiakov zo základných a stredných škôl z celého východného Slovenska, ba dokonca až z Ružomberka. Mnohých (aby sa nestratili v dave) obliekli v škole do jednotných tričiek a šiltoviek. I tak sa to niektorým podarilo a moderátorka čochvíľa vyhlasovala meno hľadaného, ktorý sa vraj zapozeral na niektorý zaujímavý exponát alebo pokus. „Deti, buďte zvedavé. Pýtajte sa, hľadajte, skúmajte, pátrajte po tajomstvách prírody spolu s dospelými, len tak sa posunie poznanie sveta vpred,“ pobádal v otváracom príhovore v súlade s mottom tohtoročného festivalu Život ako ho (ne)poznáme rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. Pripomenul, že UPJŠ oslavuje 60 rokov založenia a mnohí z jej absolventov, najmä v odboroch fyzika, biológia, chémia, astronómia i psychológia a história, sa dali na vedeckú dráhu a tvoria základ zamestnancov ústavov Slovenskej akadémie vied na východnom Slovensku. Dobrý vzájomný vzťah sa prejavuje v spoločných aktivitách i v množstve spoločných projektov. Dobrým príkladom je Ústav experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. Dlhoročnú spoluprácu v oblasti vedy a vzdelávania i jeho podiel na rozvoji slovenského vysokého školstva ocenila UPJŠ pri príležitosti 60. výročia svojho založenia udelením Zlatej medaily. Na záver príhovoru sa rektor UPJŠ pochválil „darčekom“ k jubileu – pred týždňom ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová udelila UPJŠ oprávnenie na používanie označenia výskumná univerzita.

Pri stánkoch to dymilo, klopkalo, školáci si s nadšením skúšali rôzne experimenty, híkali pri pohľadoch do mikroskopov, ochotne vyplňovali testy. Vedci v jednotných tričkách im trpezlivo vysvetľovali záhady prírody a materiálov. Popoludní nastala druhá vlna prílevu zvedavcov, tentoraz zložená z rodičov s ratolesťami. Najprv sa zabavili a dovzdelali s vedcami, potom nakúpili na víkend.  

Štvorlístok jubileí vytvorilo desaťročie organizovania Noci výskumníkov v OC Atrium Optima, 60. výročie vzniku UPJŠ, 70. výročie založenia Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie (ktorá to patrične dala najavo najvyšším počtom expozícií) a polstoročnica ÚEF SAV. Experti predovšetkým z jubilujúcich inštitúcií popularizačnou formou predstavili zaujímavosti svojho odboru širokej verejnosti v popoludňajšom bloku prednášok. RNDr. Peter Skyba, DrSc., z ÚEF SAV, expert na veľmi nízke teploty, prezradil, prečo sú Košice jedno z najchladnejších miest vo vesmíre, jeho ústavný kolega RNDr. Pavol Bobík, PhD., ktorý vedie oddelenie kozmickej fyziky, bol na stope častíc s najvyššou energiou vo vesmíre. Zvedavci si mohli overiť v prednáške Vedca roka 2018, prof. RNDr. Vladimíra Zeleňáka, PhD., z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, či je zelená skutočne zelená, s paleontológom (tiež z UPJŠ) doc. RNDr. Martinom Kundrátom, PhD., sa vypravili do praveku za dinosaurami (tak ako pred časom vo vedeckom brlohu SAV), veselo i vážne porozprával o kliešťoch, ktorými je mesto Košice i jeho okolie najhustejšie zamorené, parazitológ doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc., z UVLF atď. 

Zo sprievodných podujatí spomeňme ešte dvojdňový cyklus prednášok a demonštrácií vo Hvezdárni v Medzeve. O rok dovidenia. Či ešte skôr, v novembri bude Týždeň vedy a techniky.

Text a foto: Katarína Čižmáriková