Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Návštevníci Víkendu so SAV často pokračovali v debatách aj po prednáškach.

„Festival“ SAV opäť s úspechom

23. 6. 2019 | videné 1012-krát

Sobotňajšie počasie od rána prialo „festivalu“ Slovenskej akadémie vied. Jej vedci aj druhý deň trpezlivo, neúnavne a stále s úsmevom malým aj veľkým záujemcov vysvetľovali a vysvetľovali, čo sa deje „za dverami SAV“. Bolo pod mrakom a ľahký vánok prilákal už od desiatej množstvo návštevníkov.

So zatajeným dychom počúvali aj druhý deň Víkendu so SAV prednášky v rámci „Živej knihy“. Hneď prvý zaujal Ing. Michal Ťapajna, PhD., z Elektrotechnického ústavu SAV, ktorý hovoril, aké nás čakajú novinky pri technológiách pre 5G siete (5. generácia mobilnej komunikácie). V porovnaní so 4G sa pri 5G predpokladá až stonásobné zvýšenie prenosovej rýchlosti mobilných dát. Nielen po tejto prednáške pokračovala živá diskusia aj v stánku Elektrotechnického ústavu.

„Hoci SAV sa zúčastňuje takmer každej významnejšej popularizačnej akcie, chceme mať aj vlastné podujatie, kde sme hlavným a jediným hráčom a môžeme v plnej miere predstaviť svoju prácu a jej dôležitosť pre spoločnosť,“ hovorí člen Predsedníctva SAV RNDr. Aleš Kučera, CSc.

Na „festivale“ malo tento rok zastúpenie 24 ústavov SAV všetkých troch oddelení akadémie – v porovnaní s vlaňajším „štartovacím“ ročníkom o osem viac.

Ako môže pomôcť Slovenský národný korpus prekladateľom, čo všetko v ňom nájdeme – a vôbec, ako ho používať. Aj o tom sa rozhovoril v Živej knihe Mgr. Miroslav Zumrík, PhD., z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, ktorý je aj prekladateľom severskej literatúry. Preto mohol byť aj konkrétny, ako pomôže národný korpus, „keď niekedy slovník nestačí“, a uviedol pár severských slov, ktoré sa jednoducho preložiť nedajú (napr. známe dánske hygge). „Korpus je vlastne také elektronické ´viac hláv, viac rozumu´,“ s úsmevom vysvetlil M. Zumrík. Aj v jeho prípade sa pokračovalo v debate pri stánku jeho materského ústavu.

Neplánovane sa predstavila so svojou prednáškou Mgr. Iveta Štecová, PhD., z Ústavu ekológie lesa SAV, ktorá tak oduševnene hovorila o potrebe zelene v mestách, že napriek „silnejúcemu" slnku na ploche Primaciálneho námestia sa ľudia zastavovali pred pódiom a počúvali. Nuž, áno, je to rozdiel, stáť v lete na chodníku, v tieni či pod stromom...

O pokročilých technológiách na podporu diagnostiky a terapie srdcových ochorení hovoril doc. Ing. Tyšler, Csc., z Ústavu merania SAV. Jeho atraktívna prednáška Spojenie nových technológií v prospech zdravia –  zakončila druhý, úspešný deň Víkendu so SAV.

V sobotu bolo na bratislavskom námestí pod mrakom, slnečno, spadlo pár kvapiek, obišla ho búrka..., no atmosféra bola stále rovnaká.  Príjemná, uvoľnená, živá – napriek mnohých „ťažkým“ témam, ktoré odzneli či už na pódiu v Živej knihe, alebo pri stánkoch ústavov. Ľudia však s „ťažkým“ srdcom neodchádzali. Slovenským vedcom patrí veľký obdiv – odznelo neraz pod pódiom aj pred stánkami.

Andrea Nozdrovická

Foto: Tomáš Benedikovič