Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Juraj Majtán odpovedá na otázky z publika aj cez aplikáciu.

Juraj Majtán v SAVinci: Medová medicína

26. 4. 2019 | videné 2072-krát

Med je celá veda! Presvedčili sa o tom aj návštevníci ďalšej z vedeckých kaviarní SAVinci. Už pravidelne, každú poslednú stredu v mesiaci, tentoraz 24. apríla, patrilo loby Westendu v Bratislave na Patrónke opäť zaujímavému vedcovi SAV, Ing. Jurajovi Majtánovi, PhD. z Ústavu molekulárnej biológie SAV. Tentoraz to bol pohľad na včely a najmä na medicínske využitie medu.

V poslednom čase sa „premnožili“ úvahy o katastrofickom scenári, že včiel ubúda a s poslednou včelou zahynú aj ľudia. Vedec tieto vízie trochu poopravil. „Ľudstvo by bez včiel prežilo, no určite nie bez hmyzu,“ skorigoval i tak nepotešujúcu víziu Juraj Majtán a doplnil ju, „ak hmyz vyhynie, ľudstvu zostanú tak štyri roky.“

Včiel však naozaj ubúda a divoké včely by sme už na Slovensku takmer ani nenašli. „Problém je, že včely sme už tak domestikovali, že nie sú ako divé schopné prežiť. Rôzne postreky spôsobili, že včely majú takmer úplne oslabenú imunitu, sú kontaminované,“ vysvetľuje vedec. A hoci včelárov postupne pribúda, počet včelstiev zostáva naďalej polovičný oproti počtu spred 30 rokov. Priemerný vek včelárov je okolo 60 rokov a mladí včelári majú záujem chovať včely a robiť med nanajvýš pre vlastnú potrebu.

Med sa pritom stáva stále populárnejším a jeho medicínske využitie si začína uvedomovať čoraz viac ľudí. Populárna pritom nie je len samotná konzumácia medu, ale v apiterapii sa využívajú aj ďalšie včelie produkty: propolis, materská kašička, peľ, jed či menej známe úľový vzduch a ovčelená voda. „Pri využití včelích produktov musia všetky prejsť tzv. pyramídou sily dôkazov, uznať niektorý nie je vôbec jednoduché,“ konštatuje Juraj Majtán.

O kvalite ponúkaných medov sa stále diskutuje. Ktorý je najlepší, ako spoznať dobrý med... Odpovede nie sú jednoduché. Isté je, že v obchodných reťazcoch zrejme kvalitu nenájdeme. „Musíme si uvedomiť, že výrobné náklady na asi kilogram medu sú v priemere okolo troch eur. Medy, ktoré dostávame v obchodoch, sú lacné, ako teda môžu byť kvalitné?“ rečnícky odpovedá vedec. Problémom slovenských medov je hlavne ich falšovanie – dosiahnuť kvantitu na úkor kvality.

Najlepšie je podľa odborníka kupovať med od osvedčeného včelára, u ktorého máme istotu, že med neupravuje a nie je priekupník. Upozorňuje tiež na mylnú predstavu, že skryštalizovaný med je nekvalitný, naopak – jeho zohrievaním pre tekutosť sa znižuje jeho kvalita. Med prichádza o svoje výživové prvky aj pridaním do horúceho čaju. Za jeho plytvanie považuje J. Majtán aj pridávanie do pečenia. „Ak už chceme – pre prevenciu je ideálne dať si každé ráno lyžičku medu do vlažnej vody a nalačno vypiť,“ odporúča pre posilnenie imunity.

Najlepším antibakteriálnym medom na Slovensku je medovicový med, inými slovami med živočíšneho pôvodu, bez peľu. Slovensko nemá vlastný medicínsky med, hoci podmienky na to by malo. Najdrahším medom, ktorý sa kvalitou rovná medovicovému medu, je manukový med pochádzajúci z Nového Zélandu či Austrálie, jeho cena sa pohybuje okolo 140 eur za pol kilogramu medu.

Juraj Majtán vyzdvihol medicínske účinky medu najmä pri popáleninách či preležaninách. „Vzhľadom na jeho protizápalové účinky určite nejde o jeho plytvanie,“ vyzdvihol vedec a svoje tvrdenia doložil obrázkami, pri ktorých za niekoľko dní používania „medovej liečby“ bolo vidieť vynikajúce účinky medu. V medicíne sa využíva sterilizovaný med, no nič sa nestane, ak ho na popáleninu využijeme aj bez „gama ožiarenia“. Med je jednoducho sladký aj na bôle.

Andrea Nozdrovická

Foto: Matej Fabiánek