Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Pavol Šajgalík odovzdáva cenu absolútnej víťazke Mgr. Veronike Némethovej.

Veronika Némethová Top študentskou osobnosťou Slovenska za rok 2015/2016

14. 12. 2016 | videné 2271-krát

Veronika Némethová, doktorandka z Ústavu polymérov SAV, sa stala absolútnou laureátkou dvanásteho ročníka národnej súťaže Študentská osobnosť roka Slovenska za akademický rok 2015/2016. Organizátorom projektu je Junior Chamber International – Slovakia. Projekt sa uskutočňuje so záštitou prezidenta SR a jeho garantmi sú Rektorská konferencia Slovenska a Slovenská akadémia vied.

Dvanásť laureátov zo všetkých oblastí vedy, kultúry a športu vybrala  odborná komisia z návrhov dekanov vysokých škôl na Slovensku a vedeckých ústavov Slovenskej akadémie vied z celkového počtu 79 nominácií.

Z nich sú tri laureátky - nositeľky titulu Študentská osobnosť roka 2015/2016 - z vedeckých ústavov Slovenskej akadémie vied:

Mgr. Petra Bullová, PhD. z Virologického ústavu BMC SAV (kategória  lekárske vedy a farmácia),
Mgr. Angelika Herucová z Historického ústavu SAV (kategória filozofia, politológia, sociológia, teológia)
a  Mgr. Veronika Némethová z Ústavu polymérov SAV (kategória prírodné vedy, chémia).

Veronika Némethová si zároveň prevzala z rúk predsedu Slovenskej akadémie vied prof. RNDr. Pavla Šajgalíka, DrSc. ocenenie Top študentská osobnosť Slovenska 2015/2016.

Veronika Némethová v roku 2011 absolvovala štúdium molekulárnej biológie a genetiky na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej Univerzity v Brne, pracovala na Hemato-onkologickej klinike Univerzitnej nemocnice v Brne v odbore laboratórnych metód a prípravy liečiv. Odtiaľ sa vydala na vedeckú dráhu a tretí rok je doktorandkou v Ústave polymérov SAV.  Jej ambíciou je reálne prispieť k liečbe špecifických nádorových ochorení, vyvinúť princíp pre vývoj vysokoselektívnych chemoterapeutík, ktoré pôsobia výlučne v nádorových bunkách bez negatívneho vplyvu na zdravé tkanivo.

Veronika Némethová pri prevzatí ocenenia (v kategórii prírodné vedy, chémia a v absolútnom hodnotení) poďakovala riaditeľovi Ústavu polymérov SAV  Ing. Igorovi Lacíkoví, DrSc. a svojmu školiteľovi Ing. Filipovi Rázgovi, PhD. z Oddelenia pre výskum  biomateriálov, ktorí jej na slávnosť prišli zablahoželať.

Na genézu výskumu, ktorý rieši Veronika Némethová v Ústave polymérov SAV, sme sa spýtali jeho riaditeľa Ing. Igora Lacíka, DrSc.:
„Ústav polymérov pravidelne otvára miesta pre postdoktorandov a zdatných vedcov.  Doktor Rázga mal veľmi jasnú predstavu o vede, keď sa prihlásil na otvorené miesto a my sme spoznali progresívnosť jeho prístupu a témy. O rok k nám z Brna priviedol aj Veroniku Némethovú. A tak sa ďalej otvorila nová téma – spojenie ich znalostí z expertízy ochorenia chronickej myeloidnej  leukémie a polymérnych materiálov. Isteže, v  našom Oddelení pre výskum biomateriálov máme veľa projektov, v ktorých využívame bežné polymérne materiály pre biomedicínsky výskum, napríklad pri liečbe cukrovky či v iných výskumných témach. Projekt, ktorý rieši Veronika Némethová sa týka nádorových ochorení  a vychádza z podstaty rozpoznania mechanizmu nádorového ochorenia, na ktoré sú s dr. Rázgom klinickí špecialisti, a z nápadu prepojenia týchto vedomostí s vedomosťami polymérnej chémie. Vytvorili si platformu interdisciplinárneho výskumu: prišli odborníci, ktorí poznajú biologickú podstatu problému a náš ústav im poskytol možnosti polymérnej chémie pre budúce reálne riešenie medicínskej praxe. V tom je čaro efektívnej vedeckej komunikácie a spolupráce.“

Ing. Filip Rázga, PhD. spoluprácu so svojou doktorandkou konkretizuje:„S Veronikou sme pracovali ešte vo fakultnej nemocnici  v klinickom laboratóriu na vývoji diagnostických a metodických postupov pri riešení  liečby niektorých leukemických ochorení. Z toho vyplynula naša motivácia štúdia priebehu liečby chronickej myeloidnej leukémie a jej negatívnych vplyvov.“
Ako on hodnotí  Veronikinu prácu?  
“Veronika dosiahla publikovaný výstup už v druhom ročníku doktorandského štúdia, to sa v tomto odbore nevidí často. Je to navyše veľmi inšpiratívne aj pre ďalších kolegov. Cesta k cieľu býva  kľukatá, môže priniesť aj neúspechy a prechodnú frustráciu; avšak nielen sebamotivácia, ale aj okamihy, keď prácu ohodnotia nezávislí experti, sú pekný krôčik na ceste k ďalšej práci... Toto je príležitosť ukázať  mladej generácii  model, ako by mohlo fungovať štúdium, výskum, ale aj účelová práca, keď máme jasný cieľ, a tým je aplikácia.
Výstupy  práce Veroniky Némethovej sú krásne:  Dáta nie sú všetko, dôležité je zasadenie témy, komunita, kontakty  a všetko, čo vytvára know-how. Musíme si to chrániť ako výskumný tím – je za tým veľa práce,  ktorá nie je navonok videná; vieme, že každý chce výsledok a o proces sa málokto zaujíma. Tá „čierna robota“ je mimoriadne dôležitá , to je rozdielový faktor: len ten, kto ju zvládne, môže dosiahnuť výsledok.  Inventorom tohto projektu sme dvaja – Veronika a ja, záštitu má ústav a teraz čakáme na výsledok posudzovania patentového riešenia... Motivácia z onkologického prostredia je jasná, a my veríme nášmu konceptu. Verím, že táto téma bude jedna z nosných  v našej výskumnej skupine.“

Veronika Némethová si spomína na prvotný impulz – neformálnu diskusiu s kolegami, medzi ktorými bol aj doktor Rázga, o téme, ako zabezpečiť účinnosť liečiva v nádorových bunkách a neohroziť pri tom zdravé tkanivo.
"V súčasnosti reálne vyvíjame systém – liečivo a jeho nosič – na zabezpečenie takej liečby, ktorá by minimalizovala vedľajšie účinky a diskomfort pacienta,“ dodáva.

Odborná aj laická verejnosť je pri medicínskych témach netrpezlivá a často sa pýta vedcov na to, „kedy bude ten liek?“ My sa mladej výskumníčky Veroniky Némethovej  pýtame aspoň na formu lieku, a rešpektujeme jej odpoveď:
O presnej forme nemôžeme rozprávať, sme ešte v určitom chránenom režime, sme v procese patentovej prihlášky. Preto nemôžeme hovoriť o detailoch, avšak kľúčový pojem je selektivita účinku. Téma je obsiahla, rozvinuli sme komplexnejší prístup, príde čas publikovať ďalšie výsledky, určite...
Veronika Némethová pôsobí nenápadne, avšak jej vnútorná sila tkvie v cieľavedomosti a istotne aj v určitej sebaistote:
PhD štúdium je v istom zmysle tréning, v ktorom človek pracuje pod dohľadom, a predsa sa stretáva s reálnym svetom  - na vlastnej samostatnosti pracujem vďaka ľuďom, v ktorých vidím inšpiráciu a motiváciu. Podporujú ma a ja mám možnosť zapojiť sa do aktivít nielen ako študentka,  ale ako partnerka vo výskumnej práci.“

Ďalší ocenení  v súťaži Študentská osobnosť Slovenska 2015/2016:

Ocenenia v podobe diplomu, finančnej odmeny a vecnej ceny odovzdávali členka Predsedníctva SAV prof. PharmDr. Daniela Ježová, DrSc., viceprezident Rektorskej konferencie Slovenska prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD. a zástupcovia organizátorov a partnerov podujatia z komerčnej sféry.

Zo slovenských vysokých škôl si ich prevzali títo študenti, doktorandi či absolventi:

Ing. Martin Kováč z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU Bratislava (kategória elektrotechnika, priemyselné technológie), Ing. Martin Pollák z Fakulty výrobných technológií TU v Košiciach so sídlom v Prešove (kategória hutníctvo, strojárstvo, energetika), Ing. Ivan Srba, PhD. z Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave (kategória informatika, matematicko-fyzikálne vedy), Ing. Veronika Földváry, PhD. zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave (kategória stavebníctvo, architektúra), Ing. Kristýna Kunderlíková, PhD. z Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre (kategória poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo), JUDr. František Bonk z Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach (kategória právo), Mgr. art. Stanislav Sabo z Fakulty architektúry STU v Bratislave (kategória kultúra, umenie), Bc. Martin Nebesník z Národohospodárskej fakulty EU v Bratislave (kategória ekonómia) a Michaela Balcová z Fakulty hospodárskej informatiky EU v Bratislave (kategória šport).

Slávnotný akt sa konal dňa 14. decembra 2016 v bratislavskom Pálfyho paláci.

 Ľubica Suballyová

Foto: Štúdio eNet