Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prednáška prof. Michala Nováka

Prof. Michal Novák prednášal na Noci výskumníkov o Alzheimerovej chorobe

2. 10. 2016 | videné 1983-krát

Desiaty ročník najväčšieho slovenského festivalu vedy Európska noc výskumníkov je za nami. Téma, ktorou bol popretkávaný, znela SRDCE A MOZOG SLOVENSKEJ VEDY a pri jej prezentácii nechýbalo zastúpenie Slovenskej akadémie vied.

Počas hlavného podujatia festivalu, ktoré sa uskutočnilo 30. 9. 2016 v bratislavskej Starej tržnici, mohli diváci každú hodinu od desiatej do piatej popoludní sledovať komentovanú holografickú prechádzku mozgom. Holografický mozog a to, čo sa s tým naším deje, keď sme v strese alebo zamilovaní, vysvetľoval študent medicíny a co-founder aplikácie LifeClick Samuel Vitko.
Téma mozgu vyvrcholila na hlavnom pódiu o 19.h a to dvoma prednáškami špičkových slovenských vedcov prof. MUDr. Daniely Ostatníkovej, PhD., z Univerzity Komenského v Bratislave a prof. MVDr. Michala Nováka, DrSc., Dr.h.c., z Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied. 
Prof. Ostatníková návštevníkom mozog predstavila a populárnou formou okrem iného opísala reč elektrických potenciálov, ktorou sa mozog riadi, či spracovávanie zmyslových vnemov. 
„Veľmi sa teším, že môžem predstaviť štruktúru, ktorá je najdôležitejšia a najzložitejšia, akú poznáme,“ povedala prof. Ostatníková na úvod svojej prednášky a zároveň dodala, že mozog nám asi nikdy nevydá všetky svoje tajomstvá, čo ju zároveň motivuje na jeho skúmanie.
Po nej pred preplnené publikum v Starej tržnici predstúpil prof. Michal Novák s prezentáciou : Alzheimerova choroba: posledné odpočítavanie! Prof. Novák najprv popísal históriu skúmania tejto zákernej choroby od jej objavenia v roku 1907 až po súčasnosť, ktorú zahŕňal aj vznik Neuroimunologického ústavu SAV, Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti a jeho svetovo uznávaný výskum tejto choroby. 
Profesor Michal Novák divákom vysvetlil svoj objav „pokazených“ TAU proteínov, ktoré sú zodpovedné za tvorbu neurofibriálnych klbiek v neurónoch pacientov s Alzheimerovou chorobou. Proteín identifikovali vďaka monoklonovej protilátke, ktorú prof. Novák pripravil v Laboratóriu molekulárnej biológie v Cambridgi v roku 1988. Napriek svetovému úspechu sa profesor vrátil zo špičkového laboratória na Slovensko a napriek neľahkej situácii, ktorá pre vedu v deväťdesiatych rokoch nastala, vo výskume pokračoval.  
Dôležitou témou prednášky bola vakcína proti Alzheimerovej chorobe, na ktorej prof. Michal Novák pracuje so svojím tímom a ktorú v roku 2013 po dlhoročných skúškach bezpečnosti  po prvýkrát podali pacientovi. „Je to veľký míľnik, lebo bolo to po prvýkrát na svete, keď  TAU vakcínu aplikovali človeku v klinickej skúške a ľudstvo dostalo prvú nádej, že Alzheimerovu chorobu budeme vedieť liečiť a zastaviť,“ povedal prof. Michal Novák. Výsledky tejto úspešnej klinickej skúšky zverejnil aj najznámejší lekársky časopis The Lancet s impakt faktorom 23,468. Slovenskí vedci sú momentálne v druhej fáze jej testovania.
„Alzheimerova choroba si nevyberá, ona jednoducho príde,“ povedal profesor a zároveň dodal, že  Európa má osem miliónov pacientov s Alzheimerovou chorobou a náklady na jej liečbu momentálne predstavujú 141 miliárd eur. Odhady pritom hovoria, že v roku 2040 to bude až 18 miliónov pacientov. 
Zákerná choroba predstavuje veľký problém aj pre Slovensko, ktoré je najrýchlejšie starnúcou krajinou EÚ a už dnes má 180-tisíc pacientov s Alzheimerovou chorobou. „Každý si vie spočítať, že ak niečo nespravíme, naša budúcnosť je ohrozená, ale my sme si povedali, že nie sme bezbranní, že sme prví na svete, ktorí Alzheimerovu chorobu pochopili a vedeli  proti nej vyrobiť vakcínu,“ povedal profesor Michal Novák. 
V rámci slovenského predsedníctva EÚ bude 29. novembra konferencia venovaná Alzheimerovej chorobe, počas ktorého Slovensko navštívia najväčší odborníci na túto chorobu. „Práve tam chceme predniesť otázku Slovenského národného programu, aby tie  výdobytky vedy, ktoré už existujú, mali na Slovensku svoj domov. A pevne veríme, že s vašou podporou sa Slovenský národný program stane skutočnosťou,“ ukončil svoj prejav prof. Michal Novák, na čo mu publikum odpovedalo dlhým potleskom.
Zuzana Vitková