Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zuzana Pribulová ukazuje „festivalový koktail“. Ale neradili by sme vám ho vypiť. Ide o kvapaliny s rôznou hustotou, ktoré sa nepremiešajú. Zloženie - voda, olej, saponát a drobné rôzne ťažké predmety, ktoré plávajú na jednotlivých vrstvách.

Festival fyziky v pešej zóne

22. 5. 2009 | videné 1829-krát
Vedci z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach pripravili ako jedno z podujatí pri príležitosti 40. výročia založenia svojho ústavu netradičný Festival fyziky priamo v uliciach mesta.

Prvý májový týždeň sa už po pätnásty krát konali v Košiciach Dni mesta Košice. Súčasťou bohatého programu bol aj Festival fyziky ´09, ktorý sa uskutočnil v pondelok 4. mája v pešej zóne na Alžbetinej ulici. Podieľali sa na ňom popularizačné projekty Hodina vedy, Vedecký inkubátor pre žiakov a študentov a Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu podporované Agentúrou na podporu výskumu a vývoja - APVV.

Sotva sa rozvidnelo, už priamo pod vežami národnej kultúrnej pamiatky Dómu sv. Alžbety kolektív vedeckých pracovníkov Ústavu experimentálnej fyziky SAV (ÚEF SAV) začal stavať stánky. Hlavný koordinátor Hodiny vedy Mgr. Pavol Szabó, CSc. dirigoval, v akom poradí ich treba rozmiestniť, sledoval oblohu, aby slnečné počasie vydržalo po celý deň a zmenil sa na "zháňača" prívodu elektriny a správnych trubiek... Pred pol desiatou mali vedci rozložené svoje panely a na pultoch rôzne pomôcky tak, aby mohli predviesť širokej verejnosti zaujímavé experimenty a vedecké "hračky".

Netrvalo dlho a pred stánkami sa zhŕkli strapce zvedavcov. Predpoludním to boli väčšinou žiaci základných i stredných škôl, s ktorými ÚEF SAV po celý rok spolupracuje pri popularizácii fyziky. Popoludní prevažovali dospelí, ktorí sa tadiaľ vracali z práce, ale i kolegovia z iných ústavov SAV a univerzít. Čáry-máry fyzikov si prišiel pozrieť aj námestník primátora Košíc MUDr. Marek Vargovčák. Fyzici všetkým ochotne ukázali kráčajúce molekuly, "zježené" magnetické kvapaliny, hmlovú komoru na zviditeľnenie častíc kozmického žiarenia, ktoré nás neustále bombardujú. Čarovali s kvapalným dusíkom, zatĺkali do dreva klince z gumy, ukázali, že voda vie vrieť aj pri teplote 20 stupňov, dovolili im nadýchnuť sa hélia, ukázali makety prístrojov, ktorými sa podieľali na výskume kozmu a mnoho, mnoho iných efektných experimentov.

Absolútnym magnetom bol malinký rušeň lietajúci nad koľajnicami! Aspoň tak to vyzeralo z pohľadu divákov, ktorí si šli oči vyočiť, ako môže vlak levitovať. Supravodivý kotúčik na spodku vláčika sa vznáša nad magnetickou dráhou.

"Tú dráhu som skladal takmer tri týždne. Tvorí ju sústava 400 permanentných magnetov. Ale oplatilo sa – levitujúcim vláčikom sú očarení nielen laici, ale aj kolegovia," povedal nám Ing. Emil Gažo z Centra fyziky nízkych teplôt a ochladil kotúčik tekutým dusíkom, aby sa vláčik mohol vznášať. Dookola zvedavcom vysvetľoval, že podstata celého fígľa spočíva v tom, že magnetické pole dráhy nemôže preniknúť do supravodivého kotúčika a výsledkom je, ako keby kotúčik na magnetickom poli plával. Levitujúci vláčik je rozhodne prvý svojho druhu v Košiciach a vari aj na Slovensku. Ale v Bratislave vraj existuje levitujúce lietadielko...

Keď večer po 18-tej hodine fyzici balili pomôcky, boli zachrípnutí od celodenného vysvetľovania. V hlúčiku hodnotiacich sa riaditeľ ÚEF SAV doc. Karol Flachbart a Pavol Szabó zamýšľali nad tým, ako vyhovieť požiadavkám mnohých spokojných divákov (a aj prekvapených z toho, aká je fyzika jednoduchá a zábavná) – aby sa podobná prezentácia zopakovala. Myslíme si, že stojí to za zamyslenie. "Pouličný" Festival fyziky bol síce netradičnou, ale o to zaujímavejšou formou popularizácie a propagácie vedy i SAV v širokej verejnosti.

Text: Katarína Čižmáriková
Foto: Katarína Čižmáriková, Rudolf Madár, Peter Trojan