Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Martin Venhart umožní návštevníkom septembrovej košickej vedeckej kaviarne opäť nahliadnuť do CERN-u.

Po letnej pauze pokračujú vedecké kaviarne i brlohy

21. 9. 2018 | videné 825-krát

Kúzelná fyzika, spektrometer Tatra v CERN-e i spoznávanie sveta robotom Cingom – to sú hlavné témy troch podujatí,  ktorými v réžii SAV pokračujú cykly na popularizáciu vedy. Po letnej pauze opäť budú vedecká kaviareň v Košiciach i vedecké brlohy pre deti v Piešťanoch a v Košiciach.

Poprázdninový „odpal“ má ako prvý v novom školskom roku vedecký brloh v Piešťanoch. Už v sobotu 22. septembra o 9:00 hodine v nádherne zrekonštruovanej pamiatke – v Elektrárni. Osvedčený prednášateľ Michal Figura z Prešova si opätovne zvolil tému Kúzelná fyzika, kde tentoraz prezradí, čo je gyroskop i to, ako funguje fontána bez čerpadla.

Hosťom vedeckej kaviarne v stredu 26. septembra o 18. hodine v kinosále Kulturfabrik Tabačka na Gorkého ulici v Košiciach bude Mgr. Martin Venhart, PhD. z Fyzikálneho ústavu SAV. „Po roku sa Martin Venhart do Košíc vracia (a veľmi rád, ako sám povedal) s témou, ktorá súvisí s jeho vedeckou prácou. Príde nám porozprávať o slovenskom projekte, ktorý v CERN-e navrhli slovenskí vedci a ktorý bol radou centra schválený a realizovaný. Už to obrovským úspechom slovenského tímu. Dr. Venhart, ktorého poznáme aj ako člena predsedníctva SAV, porozpráva nielen o cieľoch projektu TATRA, ale aj o tom, ako sa taký projekt pripravuje a aké sú praktické problémy jeho realizácie,“ priblížil obsah košickej vedeckej kaviarne hlavný organizátor, neurobiológ RNDr. Ján Gálik, CSc. Pre úplnosť, oficiálny názov prednášky je: „Spektrometer TATRA v CERNe: Aký tvar majú atómové jadrá?“  

Na poslednú septembrovú sobotu sa už tešia nielen košickí školáci, ale aj ich rovesníci z okresných miest na východnom Slovensku, ktorí neváhajú vycestovať  za tajomstvami vedy. Vo Výmenníku na Ulici obrody v Košiciach 29. septembra o 14.00 hodine štartuje nový ročník vedeckých brlohov legorobotmi. Konkrétnejšie, príbehom robota Cinga, ktorého prídu predstaviť jeho „rodičia“, študenti Gymnázia na Alejovej ulici v Košiciach Stanislav Jochman a Veronika Nemjová.  Pre robota, ktorého vymysleli, neustále pripravujú nové úlohy a moduly, pomocou ktorých Cing postupne skúma a spoznáva svet. Teraz ho predstavia mladým záujemcom a zodpovedajú ich otázky ohľadom programovania. Pridajú aj zopár tipov, ako si postaviť vlastného robotického kamaráta. Mimochodom, dvojica košických gymnazistov získala za Cinga Cenu poroty Festivalu vedy a techniky AMAVET 2017.

(kč)

Foto: archív