Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ročenka architektúry 2016/17.

Zrkadlo našej súčasnej architektúry

29. 5. 2018 | videné 568-krát

„Mnohé projekty odhaľujú to, čo holandský architekt Gerrit Rietveld nazýva luxusom triezvosti,“ píše holandský kritik architektúry Hans Ibelings vo svojom hodnotiacom príspevku v Ročenke slovenskej architektúry 2016/2017. Autori ju predstavili v utorok v Bratislave médiám a v stredu 30. mája ju odprezentujú od 17.00 hodiny aj verejnosti na nádvorí Primaciálneho paláca v Bratislave.

Autori Henrieta Moravčíková, Peter Szalay, Katarína Haberlandová a Laura Pastoreková vysvetlili, že „ročenka“ vychádza v dvojročnom cykle, aby nemuseli podliezať latku náročnosti pri výbere najzaujímavejších diel, ktoré vznikajú na Slovensku. „Ťažiskovou témou je priam dravá stavebná aktivita v slovenských mestách a problémy prostredia vysporiadať sa s ňou,“ upozornila Henrieta Moravčíková. Kritických postrehov odznelo viac, našťastie ročenka mohla priniesť aj mimoriadne invenčné a úspešné architektonické diela z rôznych končín Slovenska. „Ročenka vychádza z nášho regiónu a smeruje k nemu, nemá ambície medzinárodného projektu.“

Spoluautor Peter Szalay zdôraznil, že v úvodnej štúdii sa venujú hĺbkovo procesu plánovania a výstavby miest. Niektoré si držia líniu napĺňania územného plánovania, v iných (vrátene Bratislavy) sa prejavuje viac živelnosti, resp. iných záujmov a dochádza aj k dodatočnému schvaľovaniu územného plánu. Bratislava prechádza procesom masívnej výstavby na metropolitnom princípe. Bytová výstavba je najziskovejším segmentom súkromnej stavebnej produkcie. Zanedbáva sa však priestor na verejné služby, občiansku vybavenosť a urbanistické dotvorenie verejných priestranstiev.

Ako sme už v Aktualitách uviedli ročenka je sondou do aktuálnej situácie miest na Slovensku, ktorú ovplyvňuje nedokonalosť či absencia plánovacieho procesu a prehlbujúce sa regionálne rozdiely. Výskum Oddelenia architektúry SAV sa sústredil na analýzu najdynamickejšie sa meniacich miest, ako je Bratislava, Košice, Trnava či Žilina. Súčasťou prezentácie výsledkov skúmania sú aj unikátne grafické analýzy plánovanej výstavby vo vybraných lokalitách hlavného mesta, ktoré v tak celostnej podobe dodnes neboli predstavené.  

Autorov ročenky zaujímali diela, ktoré reflektovali kontext v zmysle existujúcej mestskej štruktúry, krajiny, historickej či spoločenskej skúsenosti. Osemnásť diel tak predstavuje pestrú geografickú a typologickú paletu architektúry, od výstavby novej obytnej štvrte či obnovy verejných priestorov, cez dostavby a rekonštrukcie existujúcich budov, až po mobilnú architektúru a drobné zásahy v krajine. Ročenka sprostredkuje tieto pozoruhodné diela prostredníctvom kritických textov a bohatej fotografickej a výkresovej dokumentácie vo vizuálne atraktívnej grafickej úprave Matúša Lelovského.

Text a foto: Stano Ščepán