Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Z perspektívy spoločnej spolupráce majú radosť predseda SAV Pavol Šajgalík a viceprezident U.S. Steel Košice David Hathaway (vľavo).

Akademici a oceliari hľadajú spoločnú reč

29. 5. 2018 | videné 650-krát

Aj na prezentáciu problémov, no najmä na vytypovanie tém s perspektívou spolupráce medzi spoločnosťou U. S. Steel Košice, s.r.o. a Slovenskou akadémiou vied je zameraný workshop, ktorý sa koná v dňoch 29.-30. mája 2018 v Košiciach.

Predstaviteľov a zástupcov jednotlivých ústavov SAV na čele s predsedom SAV prof. Pavlom Šajgalíkom privítal na pôde spoločnosti viceprezident pre inžinierske činnosti a inovácie David Hathaway. Vyjadril radosť z toho, že stretnutie, na ktorom sa zúčastňujú  aj zástupcovia technického akademického prostredia (konkrétne z Technickej univerzity v Košiciach), sa podarilo zorganizovať.  Uviedol, že preferuje iný prístup k projektom, konkrétne ešte vo fáze, kedy sa dá so zoznamom vytypovaných špecifických problémov a úloh pracovať, diskutovať o nich a hľadať najlepšie riešenia. „Viem, že ľudia z výskumu najradšej skúmajú, zahĺbia sa do hľadania odpovede bez ohľadu na presný časový plán. My vo výrobe máme iný prístup, termíny ani rozpočet nepustia – a v tomto sme rozdielni. Zadefinovali sme špecifické konkrétne problémy a otázky, ktoré ľudia z U.S. Steelu majú. Vy máte zase svoje poznatky, prístupy, riešenia. Preto sme tu, aby sme sa zladili. Výstupom by mal byť jeden harmonogram s definovaním výsledku, ktorého plnenie budeme spoločne priebežne reportovať.“

Záujem o vzájomné zoznámenie sa, s informovaním o svojej špecializácii a profesionalite, preferoval vo svojom vystúpení aj predseda SAV prof. Pavol Šajgalík. Uviedol, že od workshopu očakáva hľadanie spoločnej reči a prienik tém, na ktorých budú pracovať akademici a priemyselná firma.

Následne prestavil históriu i poslanie SAV jej podpredseda pre vedu, výskum a inovácie prof. Peter Samuely. Potom postupne predstavili zástupcovia piatich ústavov SAV (Ústavu materiálového výskumu, Ústavu experimentálnej fyziky, Ústavu geotechniky – všetky v Košiciach, Ústavu anorganickej chémie a Ústavu materiálov a mechaniky strojov v Bratislave a Žiari nad Hronom) témy a zadania, na ktorých pracujú, i prístrojové vybavenie laboratórií a potenciál, ktorý možno využiť aj pri riešení problémov a postupov v integrovanom hutníckom gigante.

Témy vystúpení odborníkov z U.S. Steelu sa týkajú problematiky povrchových úprav zušľachťovaných pásov valcovaných za studena (špeciálne povlaky, správanie sa povlakov počas deformácií) spájania zušľachťovaných materiálov (lepením aj laserovým zváraním) a valcovania za studena.

Workshop pokračuje návštevou laboratórií Výskumu a Vývoja U.S. Steel Košice a dohodou o témach, ktoré budú SAV, U.S. Steel Košice a TU Košice spoločne riešiť.

Katarína Čižmáriková

Foto: Tomáš Čižmárik