Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prírodovedec – výskumník Martin Bačkor na Antarktíde.

Experimenty v kuchyni aj prežitie na Antarktíde

23. 3. 2018 | videné 875-krát

V rámci predveľkonočných príprav dobre padne „vyrušenie“ v podobe návštev popularizačno-vedeckých podujatí. Košickí organizátori pripravili na záver marca aj vedecký brloh (v sobotu 24. marca 2018) i vedeckú kaviareň (v stredu 28. marca).

Vedecký brloh „Experimenty v kuchyni“, ktorý sa začne ako vždy o 14.00 hodine vo výmenníku na Ulici obrody v Košiciach, bude opäť chemický. Lektorka brlohu RNDr. Lucia Ungvarská Maľučká, PhD. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie deťom pomocou jednoduchých pokusov ukáže, že na to, aby začali s chémiou, nepotrebujú zložito vybavené laboratórium.  Najviac inšpirácie nájdu mladí výskumníci tam, kde to určite nečakajú – doma. Môžu si, napríklad, pomocou sódy a octu nafúkať balóny, alebo si z oleja a vody vyrobiť lávovú lampu či gumené vajíčko.

Organizátorom vedeckých kaviarní v Košiciach na čele s RNDr. Jánom Gálikom, CSc. z Neurobiologického ústavu BMC SAV sa darí z mesiaca na mesiac výberom tém a lektorov pritiahnuť stále viac návštevníkov. V januári praskala vo švíkoch kinosála Kulturfabrik Tabačka pri prednáške o mikróboch a rezistentných antiobiotikách, vo februári pri prednáške o kryptomenách nebolo voľné miesto na sedenie už ani vo väčšej estrádnej sále. V marci, keď napriek kalendáru stále vládne zima, pozvali prof. RNDr. Martina Bačkora, DrSc. z Ústavu biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorý bol biológom na kontinente extrémov – v Antarktíde. V Kulturfabrik Tabačka na Gorkého ulici 2 v Košiciach o 18.00 hodine porozpráva o množstve dobrodružstiev a zážitkov z tejto vzdialenej chladnej časti sveta. „V rámci mojej práce biológa sa venujem aj štúdiu stresovej fyziológie a ekológie nižších, bezcievnych rastlín. Vďaka tomu som sa v minulom roku zúčastnil na česko-slovensko-tureckej expedícii do Antarktídy s prírodovedným programom, ktorá sa konala pod záštitou Masarykovej univerzity v Brne na polárnej stanici Johanna Gregora Mendela na ostrove Jamesa Rossa. Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach sa na expedícii podieľala na ekofyziologických výskumoch chladnomilnej vegetácie. Študovali sme tu tiež biodiverzitu rastlín a zbierali rastlinný materiál na následné laboratórne experimenty,“ pozýva zvedavcov do vedeckej kaviarne prof. Martin Bačkor.

(kč)