Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Vladimír Kmeť so svojimi poslucháčmi

Košické kaviarne sa úspešne prehupli do nového roku

2. 2. 2018 | videné 744-krát

Január je u nás obvykle najstudenší a najdepresívnejší mesiac roka. Aj preto mali organizátori košických vedeckých kaviarní z Neurobiologického ústavu v Košiciach, ktorý je od 1. januára 2018 súčasťou Biomedicínskeho centra SAV, malú dušičku. Prídu ľudia po dlhej prestávke zimných sviatkov, unavení z januárových deadlinov záverečných správ a uzávierok? Obavy však veľmi skoro vystriedali problémy, kde zohnať náhradné stoličky a ako nafúknuť kinosálu v košickej Tabačke. Ľudí rôzneho veku prišlo toľko, že sa všetci do sály nezmestili, postávali na chodbe a vo dverách. 

Ako sa to podarilo? Stačili na to len dve veci: po prvé atraktívna téma – tou boli mikróby, baktérie, ich život, komunikácia a náš boj proti nim, antibiotiká a rezistencia na ne. Viete si predstaviť v januári, uprostred chrípkovej sezóny, lepšiu tému? Druhým faktorom bola osobnosť prednášateľa, jeho odborná erudícia a dôveryhodnosť. A to na 100% spĺňal prof. MVDr. Vladimír  Kmeť, DrSc., vedúci vedecký pracovník  Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat v Košiciach, ktorý je od nového roku súčasťou Centra biovied SAV.

Oplatilo sa prísť. Aj keď zo začiatku sa mnohí strácali v množstve rôznych  druhov baktérií a mechanizmoch rezistenie na antibiotiká, postupne sa aj vďaka vtipným prirovnaniam a vysvetleniam prof. Kmeťa začal obraz o svete baktérií vyjasňovať aj pre úplného laika. Niektoré údaje pôsobili trochu prekvapivo (napr. že Slovensko bolo vo všetkých uvádzaných prípadoch rezistencie nad európskym priemerom), iné boli zase povzbudivé (výčitka, že Slovensko zaostáva v spotrebe alkoholu... žiaľ, iba toho na vonkajšie použitie, na dezinfekciu rúk).

Na odľahčenie vážnej témy našiel prof. Kmeť možné „vysvetlenie“, napr. že vyšší záchyt rezistencie  môže znamenať aj to, že máme lepšiu laboratórnu diagnostiku :-) ... Napriek nepriedušne nabitej sále s vydýchaným vzduchom zostali všetci poslucháči kaviarne až do konca. Diskusia po prednáške bola plná laických, ale aj odborných otázok. Samozrejme, že nestačila; po ukončení kaviarne sa pri profesorovi Kmeťovi vytvoril rad ľudí, ktorí si potrebovali mnohé veci ohľadne antibiotík a boja s baktériami upresniť a nechať dovysvetliť.

Ján Gálik