Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Andrej Štafura (v strede) z Ústavu hudobnej vedy SAV s kolegom Štefanom Nagyom a bývalým zborovým farárom Miroslavom Maťom pri výskume organu v Evanjelickom, a. v. kostole v  Henckovciach. Organ nemá datovanie, ale je to pôvodný organ z Evanjelického kostola v Spišskej Novej Vsi z 18. storočia. Aj o ňom bude reč v košickej vedeckej kaviarni.

Ako (za)chrániť slovenské historické organy

11. 12. 2017 | videné 900-krát

Návštevníci košických vedeckých kaviarní a ich priatelia sa na záver roka majú na čo tešiť. V poslednej tohtoročnej kaviarni v stredu 13. decembra o 18. hodine sa v kinosále Kulturfabrik Tabačka na Gorkého ulici môžu stretnúť s organológom.

Som veľmi rád, že sa nám podarilo nájsť vhodný termín s človekom s veľmi originálnou odbornosťou,“ s úsmevom poznamenal mentor košického popularizačného cyklu RNDr. Ján Gálik, CSc., riaditeľ Neurobiologického ústavu SAV v Košiciach a poznamenal, že v televíznej relácii Inkognito by jeho indícia mohla byť: len jeden dĺžeň a je z neho lekár. „Prednášať totiž príde Mgr. art. Andrej Štafura, PhD., vedecký pracovník Ústavu hudobnej vedy SAV v Bratislave, ktorý študuje organy po každej stránke a snaží sa tieto skvosty zachrániť aj pre budúce generácie. Jeho práca je výborným príkladom, ako sa môžu rôzne oblasti vedy dopĺňať – výsostne technické vedy o akustike a materiáloch s humanitnými vedami o hudbe a histórii.“

Téma kaviarne je nanajvýš aktuálna – je tu vianočný čas a organová hudba sa k nemu veľmi dobre hodí. V prednáške Andreja Štafuru pod názvom Jeho Veličenstvo organ – ako (za)chrániť slovenské historické organy? sa dozvieme o slovenských historických organoch, ktoré sú zložené z mnohých rôznorodých špecifík, a o to je náročnejšia ich ochrana a starostlivosť o ne. „V prednáške prezradím, koľko  máme na Slovensku historických organov, v akom stave sú, odkedy ich vieme datovať, aké rôzne materiály boli a sú využívané pri ich stavbe a (kto) čo ich ohrozuje. Zároveň predstavím možnosti súčasného výskumu tohto kráľovského nástroja a prečo je vlastne dôležité organy skúmať, reštaurovať a chrániť,“ pozýva Andrej Štafura.

Tešiť sa môžu aj malí vedátori. Na sobotu 16. decembra 2017 od 14. hodiny tradične vo výmenníku na Ulici obrody v Košiciach je vo vedeckom brlohu pre nich pripravený Vianočný špeciál a Fyzika na Vianoce. Ich súčasťou bude vedomostný kvíz, ktorý preverí ich pozornosť pri prednáškach vo vedeckých brlohoch za celý rok. Traja najpozornejší dostanú balíčky plné vedomostí a hier. K tomu každý účastník dostane malý darček. Okrem kvízu pripravuje tím organizátorov z Košických kultúrnych centier – SPOTs a mentorka RNDr. Mária Zentková, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV aj jednoduché pokusy z fyziky, v ktorých budú deti skúšať a pozorovať povrchové napätie, šírenie zvuku, využitie statickej elektriny či prúdenie vzduchu. Spolu s lektorkou Mgr. Jankou Šiškovou z Kežmarku počarujú s farbami a vyhotovia si lávovú lampu alebo fyzikálnu hračku s využitím Bernulliho princípu.

(kč)

Foto: Ing. Maroš Detko a archív