Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Na otvorení finále 20. ročníka Ing. Jozef Ristvej, PhD.

Veda netradične aj AMAVET opäť zaujali

15. 11. 2017 | videné 679-krát

V Týždni vedy a techniky ani v tomto roku nechýbal už tradičný Festival vedy a techniky. V priestoroch Incheba EXPO sa zišlo viac ako 250 mladých ľudí s projektmi z celého Slovenska. Jubilejný 20. ročník festivalu priniesol zaujímavé študentské práce žiakov základných a stredných škôl, ktoré dosahovali vysokú úroveň.

Komisia zložená z odborníkov vyberá každoročne z množstva projektov tie najzaujímavejšie a autori následne získavajú zaujímavé ceny a aj možnosť reprezentovať AMAVET a celú krajinu na medzinárodných súťažiach.„Účasť našich víťazov bude tradične na Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) v USA, na I-Sweeep v USA, na Vernadského národnej súťaži v Moskve a na EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), súťaži organizovanej Európskou komisiou. Sme radi, že Festival vedy a techniky AMAVET vytvára priestor pre úspechy mladých stredoškolských vedátorov, našich budúcich vedcov,“ uviedol doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD. predseda AMAVET-u, riaditeľ Festivalu vedy a techniky AMAVET, prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline.

Interaktívna výstava Veda netradične ponúkla tento rok viac ako 15  stánkov, v ktorých bola veda prezentovaná zaujímavou a interaktívnou formou. Svoje zastúpenie mala tento rok, ako aj po uplynulé roky, aj Slovenská akadémia vied. Oddelenie glykobiotechnológie z Chemického ústavu SAV prezentovalo tému  Cukry a ich využitie v medicíne. Návštevníci sa mohli dozvedieť napríklad aj to, že „cukor“, odbornejšie nazývaný sacharid, zohráva v každom tele životne dôležitú úlohu a pritom nemusí byť vôbec sladký.

Ústav molekulárnej biológie SAV priniesol na interaktívnu výstavu tému Včielky vedcom, vedci ľuďom. Vedci z akadémie otvorili návštevníkom cestu do fantastického a prepracovaného života včiel a hovorili aj o dôvodoch ich postupného vymierania.

Spracovala: Monika Hucáková

Foto: Vladimír Šimíček