Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Titulka časopisu Akadémia

Vychádza nové číslo časopisu SAV

18. 10. 2017 | videné 950-krát

Prečo si nosia sociológovia prácu stále so sebou? V čom je edícia Flóra Slovenska precíznejšia, ako mnohé podobné zahraničné? Je realizmus v slovenskej literatúre stále zaujímavý? V čom sa osvedčila stratégia Ústavu vied o Zemi? Odpovede na tieto i ďalšie otázky prináša nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV.

Viac ako tisícka vedcov sa posledný septembrový piatok zapojila do jedenásteho ročníka Európskej noci výskumníkov. Len v Bratislave bolo osemdesiat vedeckých stánkov, z toho dvadsaťštyri pripravili v ústavoch Slovenskej akadémie vied. Akadémia prináša pod titulkom Vytvorené vedou pohľad na to, ako vedci prezentovali svoju prácu v niektorých z nich.

Pätica mladých ľudí z košického Ústavu materiálového výskumu SAV získala Cenu SAV za významný príspevok k výskumu nanomechanických vlastností keramických materiálov. V priebehu posledných piatich rokov systematicky aplikovali a vyvíjali nové nano- a mikromechanické metódy pre skúšanie lokálnych mechanických vlastností keramických objemových materiálov a supertvrdých povlakov. Viac o piatich rokoch ich výskumu i o budúcnosti týchto vedcov v článku Prvenstvá mladých z materiálového výskumu

„Sociológovia musia veľmi dôsledne vnímať vývoj spoločnosti, aby dokázali reagovať a dobre formulovať, čo chcú skúmať. Nasleduje zbieranie dát, informácií – prieskum. A potom interpretácia.“ Riaditeľka Sociologického ústavu Silvia Miháliková v rozhovore Jeden z výstupov je sebareflexia spoločnosti predstavuje nielen inštitúciu, ktorú vedie...

O slovenskom literárnom realizme, mýtoch, ktorými bol zaťažený, nových pohľadoch, čo prináša výskum hovorí text o vedcoch, ktorí získali Cenu SAV za vedecko-výskumnú činnosť za monografiu o realizme. Viac v texte Ako nenechať na pokoji mýty.

„Bol to dobrý krok. Spojenie sa prejavilo na oboch pracoviskách, podľa mňa sú efektívnejšie. Ale najmä, registrujem výraznú snahu, aby sa práca oboch častí – teda geologickej a geofyzikálnej – stále viac prelínala,“ hovorí v rozhovore pod titulkom Priekopníkom sa osvedčila stratégia Igor Broska. Už dva roky riadi Ústav vied o Zemi SAV, ktorý vznikol zlúčením Geologického a Geofyzikálneho ústavu.

Akadémia/Správy SAV bližšie prestavuje aj významného propagátora vedy Miroslava Sanigu z Ústavu ekológie lesa, k mýtom sa vracia v informácii o držiteľke Medzinárodnej ceny SAV 2017, slavistke z Poľska Joanne Goszczyńskej a približuje aj ako SAV reaguje na schválenie zákona o verejnej výskumnej inštitúcii.

Viac na http://spravy.sav.sk/nove-cislo/