Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Jéj, svieti! „Áno, máš tam argón,“ vysvetľovala Alexandra Kovalčíková (vľavo) z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach budúcej vedkyni pri plazmovej guli.

Ako materiáloví výskumníci vyprali mince

3. 10. 2017 | videné 673-krát

Stafylokoky sú podľa niektorých vedeckých štúdií prítomné až na 94 percentách bankoviek. Ani mince nie sú oveľa čistejšie. Odborníci z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach však vedia, čo treba robiť v záujme hygieny. Na Noci výskumníkov okrem iného predviedli aj pračku na peniaze.

Ale nie takú, ktorá by vyprala nelegálne príjmy,“ smeje sa Ing. Alexandra Kovalčíková, PhD. „My sme mince vyčistili. Kokakolou!“  No, ani to nie obvyklý čistiaci prostriedok. Zloženie nápoja patrí medzi najlepšie strážené tajomstvá na svete, preto sme sa nedozvedeli, vďaka ktorej jeho zložke zmizli bacily z dvojcentovky. Jedno je fakt – minca sa opäť leskla a vzbudzovala pocit absolútnej čistoty. „Takto sa dajú vyčistiť aj šperky. Rodičia detí, ktorí sa pri nás pristavili, si bez okolkov stiahli z ruky prsteň, či odopli náušnice, aby svoje ratolesti i seba presvedčili, že kokakola to fakt dokáže,“ hovorí mladá vedkyňa. (ako dôkaz viď fotografie – pozn. aut.)     

Čistička mincí bola len jedným z lákadiel stánku ÚMV SAV. Verní svojmu názvu a zameraniu ústavu vedci prezentovali predovšetkým materiál. Všeličo okolo nás je z neho vyrobené - moderné auto, rodinný dom, zložitý prístroj. Tak ako ľudia, aj materiál má svoje vlastnosti. Deti i dospelých vedci previedli svetom rôznych materiálov: kovov, plastov, dreva, keramiky, či kompozitov. Umožnili im vlastnoručne si vyskúšať ich základné vlastnosti ako hmotnosť, tvrdosť, i pevnosť a objaviť ich stavbu pomocou svetelných mikroskopov. „V mikroskope mohli vidieť aj to, ako sa štruktúra vytvoreného materiálu, napríklad tehly, nápadne podobá štruktúre prírodného materiálu – povedzme aj kosti. Boli veľmi zvedaví a práve mikroskop bol najvyťaženejšou pomôckou počas celého dňa,“ sumarizuje Alexandra Kovalčíková.

Malí aj veľkí zvedavci sa dozvedeli aj to, že keramické nie sú iba dlaždice či taniere, ale aj zubné implantáty a časti motorov a rakiet. Mohli pozorovať, ako sa v magnetickom poli správajú rôzne kovové prášky ako železo, nikel, meď a bronz. Aj ako sa správajú plyny v elektrickom poli. Najmä deti fascinovalo prikladanie žiaroviek a elektrónok, naplnených rôznymi plynmi, k plazmovej guli. Menili farby - napríklad argón začal svietiť zelenou farbou,  neón zase oranžovo-červenou.

Najväčšiu radosť mala Saška Kovalčíková spolu s kolegyňou Erikou Múdrou z „tlupy“ siedmich chlapcov. Upachtení dobehli z tréningu florbalu, len aby znovu uvideli zázraky vedy. Jedno takéto stretnutie už totiž v ústave absolvovali v rámci popularizačnej otvorenej hodiny prvouky. Odchádzali spokojní s prianím: „Do tretice dovidenia!“

Text a foto: Katarína Čižmáriková