Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV predstavil aj Slovenský národný korpus, jeho oddelenie je najmladším a najmodernejšie vybaveným pracoviskom ústavu.

Netušené možnosti národného slovenského korpusu

2. 10. 2017 | videné 780-krát

Slovenský jazyk nie je len jazyková poradňa v Slovenskom rozhlase. Počas Noci výskumníkov sa pracovníci Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV (JULS) opäť snažili priblížiť slovenský jazyk jeho každodenným užívateľom aj z inej stránky. A záujem bol veľký. Naprieč všetkými generáciami.

Kým dopoludnie patrilo školám a klasickým otázkam o spisovných slovách, nárečiach, preberaní cudzích slov („Je páčik spisovný?“), popoludnie bolo „vedeckejšie“. Mnohí návštevníci sa po prvýkrát zoznámili a popracovali so Slovenským národným korpusom, jeho oddelenie je najmladším a najmodernejšie vybaveným pracoviskom ústavu. „Korpus si často mýlia s elektronickou knižnicou. Nie je to tak. Texty z neho sa nedajú sťahovať, dajú sa iba čítať krátke kontexty hľadaného slova, spojenia alebo gramatickej jednotky,“ vysvetľuje Kristína Bobeková, a kliká na jednotlivé podskupiny korpusu.

Kto vlastne využíva korpus? Zaujímalo to mnohých návštevníkov. Ľudia poznajú síce rôzne druhy slovníkov – a aj si na Noci výskumníkov v mnohých zalistovali –, no korpus je pre väčšinu neznámou. „Korpus práve slúži aj na prípravu týchto lingvistických diel,“ objasňuje jeho význam Kristína Bobeková. „Využívajú ho autori, prekladatelia, pracovníci so slovom, ktorí si overujú význam a spôsob písania slov. Časť korpusu slúži pre štatistické údaje. Tvoria sa pomocou neho rôzne počítačové nástroje, automatizované preklady. Jeho elektronická podoba ponúka obrovské využitie.“

To, že sa stal Stručný etymologický slovník slovenčiny bestsellerom, sa prejavilo aj na Noci výskumníkov. Jeho tvorca, vedec Lubor Králik bol pripravený pokojne odpovedať na určite stokrát položené otázky aj o príprave slovníka, ktorý je výsledkom jeho sedemnásťročnej práce. Kniha je stále populárna a Lubor Králik ochotne hovoril aj o tom, že naozaj ide len o stručný slovník. „Ak by nemal byť stručný, týchto sedemsto strán by sa najmenej sedem, možno osemkrát znásobilo,“ usmial sa vedec, ktorého úryvky zo slovníka sú aj na limitovaných bankových kreditných kartách.

(an)