Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Akadémia / Správy SAV 4/2017

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

17. 8. 2017 | videné 1118-krát

Ďalšie profily vedcov, ktorí získali Ceny SAV, odpoveď na to, prečo je Slovenka roka zo Slovenskej akadémie vied i rozhovory s riaditeľmi ústavov prináša štvrté tohtoročné číslo dvojmesačníka Akadémia/Správy SAV.

„Dobré nápady, a predovšetkým usilovné experimentovanie, generujú nové a nové otázky, otvárajú nevychodené cestičky. Je pri tom aj veľa slepých uličiek, aj tie patria k veci. Sú súčasťou tejto práce. Stáva sa, že príroda vám na otázky odpovedá úplne iným spôsobom, ako očakávate. Práve vtedy sa rodia nové originálne poznatky, posúvajúce ľudské poznanie,“ vysvetľuje RNDr. Peter Biely, DrSc. z Chemického ústavu SAV.

PhDr. Tünde Lengyelová, CSc. z Historického ústavu SAV venuje veľa pozornosti výskumu dejín každodennosti. „Odkrývať ich možno nie je prvoradá úloha historiografie. Koniec koncov, vyrastajú z veľkých dejín. Je to pre nás pútavé, a tiež dôležité. Okrem iného sa cez ne história približuje k verejnosti,“ zdôrazňuje.

Aké postavenie majú ženy vo vede? Má zmysel venovať pozornosť rodovému zastúpeniu na vedeckých pracoviskách, ako to akadémii odporučili členovia akreditačného panelu? Doc. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD. z Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV to považuje za zaujímavú tému; i keď sa hovorí, že niektoré vedecké oblasti sú prefeminizované. Táto vedkyňa,  Slovenka roka 2017, sa venuje najmä výskumu mechanizmov účinku fyzickej aktivity na zdravie a uplatneniu cvičenia v prevencii a liečbe viacerých chronických ochorení.

„Keď vyvíjame nejaký materiál, zamýšľame sa nad tým, akými technológiami sa bude vyrábať a či tie umožnia jeho reálne technické využitie. Sme strojní inžinieri. Ako sochár vidí v kameni vopred sochu, my musíme vidieť práve toto využitie. Lebo vtedy sa naplno zhodnotí naše poznanie,“ pripomína Ing. Karol Iždinský, PhD., riaditeľ Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.

„Biomedicínske centrum SAV funguje vyše roka, bolo to predovšetkým obdobie konsolidácie a prichádza čas, keď chceme budovať. Teraz riešime štrukturálne zmeny a možno sa budeme viac pýtať, či sú témy, ktoré ústav rieši, najvhodnejšie z hľadiska budúceho smerovania BMC. To je podľa mňa jeden z dôvodov, prečo podobné centrá vznikajú: Ľudia sa zastavia a zvážia, ako využiť nové možnosti, ktoré spojenie ponúka....“ hovorí MVDr. Juraj Kopáček, DrSc., vedecký riaditeľ Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV.

(pod)

Viac na: http://spravy.sav.sk/nove-cislo/