Aktuality

Roboty pri kartovej hre

Vložil(a): S. Ščepán, 10.8.2017, videné 433-krát

Môžu byť spoločníkmi, navigátormi, alebo pomocníkmi – tieto funkcie plnia automatické systémy  v podobe smartfónov, virtuálnych postavičiek či robotov. V budúcnosti môžu tieto systémy stále viac zvyšovať kvalitu života ľudí. Vedcov preto zaujíma, nakoľko im vieme dôverovať. Na Ústave informatiky SAV sú v týchto dňoch dva NAO roboty (s menami Tereza a Monika), ktoré hrajú s účastníkmi experimentu kartovú hru.

„Chceme zistiť, či hlasové prispôsobovanie sa automatických systémov užívateľovi dokáže ovplyvniť dôveru užívateľa voči týmto systémom. Robíme to tak, že vytvárame niekoľko scenárov interaktivity medzi človekom a automatickým systémom,“ hovorí docent Štefan Beňuš, ktorý je vedúcim projektu a pôsobí na Ústave informatiky SAV a Filozofickej Fakulte UKF v Nitre.

Pri každom ťahu kartovej hry sa účastník experimentu pýta jedného z robotov, akú kartu by mu poradil, aby si ju vybral. Cieľom užívateľa je nahrať čo najviac bodov na základe hlasových rád od robotov. Reč robotov sa manipuluje tak, aby sa jeden z nich prispôsoboval hlasu užívateľa.

„Výsledky zatiaľ nie sú jednoznačné. Niektorí ľudia preferujú hlasy, ktoré sa im prispôsobujú a viac im dôverujú. Iní naopak preferujú hlasy, ktoré sa im neprispôsobujú, čo má tiež zmysel v komunikačnej teórií,“ hovorí Štefan Beňuš.

Projekt rieši Štefan Beňuš spolu s tímom už tretí rok, pričom ho podporuje americká vládna agentúra Air Force Office for Scientific Research. Partnermi projektu sú Ústav informatiky SAV, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenská technická univerzita a zahraniční partneri - Univerzita v Buenos Aires a Columbia University v New Yorku.

„Tento projekt je v našich podmienkach výnimočný a aj preto sa snažíme pokračovať ďalej. Chceme si zaobstarať komunikačnú robotickú hlavu, ktorá už predstavuje úplne iný typ interakcie človeka a automatického systému. Pri nej budeme môcť do výskumu zahrnúť aj emotívne výrazy tváre, žmurkanie či zmenu pohľadu,“ dodáva Štefan Beňuš.

Viac informácií ponúka video: https://www.facebook.com/SlovenskaAkademiaVied/

(mh)

 

Príloha

NAO roboty v akcii pri kartovej hre.