Aktuality

Zjazd chemikov v septembri

Vložil(a): S. Ščepán, 18.7.2017, videné 652-krát

Vo Vysokých Tatrách v Grand hoteli Bellevue v Hornom Smokovci sa uskutoční od 11. do 15. septembra v poradí už 69. Zjazd chemikov, nad ktorým prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

História chemických zjazdov sa začala písať v roku 1980, kedy sa v Prahe konal „První sjezd českých lékařův a přírodozpytcův". Od tohto zjazdu už uplynulo niekoľko desaťročí a v posledných rokoch sa zjazdy chemikov striedavo konajú v Čechách a na Slovensku pod záštitou Chemických spoločností. Kým v Čechách sa zjazdy konajú v rôznych mestách, na Slovensku sú už niekoľko rokov situované do Vysokých Tatier. Na stránke zjazdschs.sav.sk sú zosumarizovamné slovenské Zjazdy chemikov v ére samostatnosti.

Na 69. Zjazde chemikov odprezentuje plenárnu prednášku - "Keramika na báze nitridu kremičitého – úžasná mnohorakosť jej použitia" - prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc. Keramika je nekovový anorganický materiál pripravený spekaním práškov. Podľa tejto definície patrí do rodiny keramických materiálov nielen čínsky porcelán, tehly, ale aj technická/pokročilá keramika s mnohými užitočnými vlastnosťami. A tak nás keramické súčiastky obklopujú stále viac aj v každodennom živote. Sú to napríklad substráty pre integrované obvody v mobilných telefónoch, alebo keramické vodovodné batérie, ako aj keramické nože predávané v halách nákupných centier. Jeden z predstaviteľov takejto keramiky je aj nitrid kremičitý, ktorý sa intenzívne skúma posledných takmer 40 rokov. Otázka znie, prečo? Pretože nitrid kremičitý (Si3N4) je zaujímavá látka, ktorá sa vyznačuje kovalentným charakterom chemickej väzby a teda je charakterizovaná vysokou tvrdosťou, pevnosťou a chemickou stálosťou. V prednáške budú predstavené spôsoby manipulácie štruktúry a mikroštruktúry tejto keramiky s ohľadom na jej konečné použitie.

V programe sú aj nasledujúce pozvané prednášky: prof. Ing. Peter Baran, PhD. - "Koordinačná chémia N-oxidov aromatických amínov" , prof. Dr. Ing. Karel Bouzek - "Konverze a skladování energie jako žhavé téma vyspělých ekonomik. A naše pozice?"  doc. Ing. Martin Rebroš, PhD. - "Biokatalýza - nástroj na prípravu chemikálií"  prof. Mgr. Radovan Šebesta, DrSc. - "Asymetrická organokatalýza a zelená chémia - ideálne partnerstvo" , prof. Ing. Petra Šulcová, PhD. - "Anorganické pigmenty: od pravěku po současnost" , prof. Ing. Marián Valko, DrSc. - "Oxidačný stres v živých systémoch indukovaný kovmi" (spn)

Príloha

Ilustračné foto.