Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Arboretum Mlyňany.

Ambrózyho dni v Arboréte Mlyňany

5. 5. 2017 | videné 1028-krát

„Rastlina je materiálom, z ktorého vytváram sochu, je farbou, ktorou maľujem svoje obrazy, je prostriedkom, ktorým zachycujem, lámem slnečný lúč, ktorým prinútim slávika k spevu, ktorým rozprúdim vôňu kvetov.“ Takto poeticky vyjadril svoj vzťah k prírode právnik Dr. Štefana Ambrózy – Migazzi, zakladateľ Arboréta Mlyňany, ktoré je od roku 1953 súčasťou Slovenskej akadémie vied. Arborétum je najväčšou zbierkou vždyzelených cudzokrajných drevín na Slovensku  - má okolo 2000 taxónov. Novú sezónu slávnostne otvoria počas tohto víkendu.

Toto živé, prírodné laboratórium oslavuje 125. výročie svojho založenia. „Je to príležitosť pripomenúť si tých, ktorí vytvorili a zveľaďovali jednu z najväčších zbierok cudzokrajných, prevažne vždyzelených drevín v Európe. V prvom rade je to osobnosť zakladateľa Dr. Štefana Ambrózy – Migaziho (1869-1933) a jeho záhradníka Josefa Mišáka, ale aj ich nasledovníci, či už z radov záhradníkov a neskôr aj významných vedeckých pracovníkov, vďaka ktorým arborétum prežilo aj ťažké obdobia vojen, krutej zimy v  rokoch  1928/1929 (mínus 32 °C) a obdobia politických zmien,“ hovorí riaditeľka arboréta Ing. Jana Konôpková, PhD.

Ako voňajú stromy. Zámerom Ambrózyho dní je odbornými exkurziami ukázať zbierky drevín Arboréta Mlyňany spolu s odborným výkladom - exkurzie budú niekoľkokrát denne a zároveň priblížiť verejnosti aj vedeckú činnosť pracoviska. Tento rok budú hlavnou témou Ambrózyho dní vonné látky obsiahnuté v pletivách drevín. „Krátka prezentácia uvedie laickú verejnosť do teórie vôní – od miesta a účelu tvorby cez chemickú štruktúru, účinky na ľudské zdravie až po cesty získavania esenciálnych olejov,“ približuje program J. Konôpková, „návštevníci budú zároveň môcť spoznávať vône celej škály ihličnanov a aktuálne kvitnúcich krov zo zbierok arboréta a tiež sa prakticky oboznámia s niektorými metodickými postupmi uplatňovanými pri ich extrakcii.“

Súčasťou programu budú vystúpenia rôznych súborov aj študentov Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici z trubačského, botanického a sokoliarskeho krúžku. Pre najmenších sú pripravené tvorivé dielne.

Podrobný program Ambrózyho dní: http://www.arboretum.sav.sk/sk/aktuality/ambrozyho-dni-2017/

Z histórie Arboréta Mlyňany

Štefan Amrózy-Migazi postupne od roku 1892 realizoval v predhorí Karpát  neďaleko Zlatých Moraviec na morfologicky jedinečne členenom kúsku územia s plochou 40 ha v podraste dubovo-hrabového lesa svoj unikátny projekt – sen o vždyzelenom parku – parku, kde listy drevín na zimu neopadávajú. V roku 1953 sa stalo Arborétum Mlyňany súčasťou Slovenskej akadémie vied, vznikol Ústav dendrobiológie SAV, čím sa vytvorili podmienky pre intenzívny rozvoj vedecko-výskumnej činnosti a rozširovanie zbierok drevín. Vedecko-výskumná činnosť bola od počiatku existencie Ústavu dendrobiológie  SAV zameraná na systematiku, fyziológiu, genetiku a rozmnožovanie drevín (biotechnologické metódy), ekológiu, fytopatológiu drevín a ich sadovnícke a krajinárske využitie.  V súčasnosti sa vedecká činnosť v Arboréte Mlyňany ÚEL SAV, zastrešovaná Oddelením dendrobiológie, sústreďuje na štúdium možností zlepšenia odolnosti zbierok drevín voči abiotickým stresorom, analýzu pozitívnych interakcií medzi drevinami a endofytickou mikroflórou, ale aj na rastlinné biotechnológie v kontexte stimulácie tvorby farmakologicky zaujímavých látok či objasňovanie podstaty prechodu k inváznemu správaniu sa.

Dendroexpozície Arboréta Mlyňany sú koncipované väčšinou vo forme prírodne krajinárskeho parku s typickou architektúrou. Kým v pôvodnom Ambrózyho vždyzelenom (semper vireo) parku založenom v roku 1892 dominujú v podraste dubovo-hrabového porastu vždyzelené dreviny a to bez ohľadu na ich fytogeografické rozšírenie (rozmiestnenie rastlinstva na zemeguli), novovytvárané zbierky drevín boli koncipované už podľa zmieneného fytogeografického princípu. Obe koncepčne rozdielne časti približne 67 ha parkového objektu charakterizuje mimoriadna pestrosť a bohatosť zbierok sprístupnená sieťou spevnených chodníkov alebo jednoduchých cestičiek vinúcich sa pomedzi dominantné pamätné stromy a skupiny efektne kvitnúcich krov, ktoré môže návštevník vnímať v priehľadoch z oddychových miest pri besiedkach a lavičkách, v tôni mohutných stromov alebo pri jazierkach s pokojnou vodnou hladinou.

(an)

Snímky: Arborétum Mlyňany