Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Konferenciu 60.  výročie podpísania Rímskych zmlúv: Budúcnosť Európskej únie otvoril riaditeľ Ekonomického ústavu SAV Juraj Sipko. Pozvanie prednášať prijali Luca Jahier (vľavo) a Ivan Šramko (v strede).

Luca Jahier: Kultúra dáva zmysel budúcnosti

25. 4. 2017 | videné 934-krát

Ekonomický ústav SAV s podporou združení Neformálne ekonomické fórum – Hospodársky klub a Medzinárodný klub SR pripravil medzinárodnú vedeckú konferenciu 60. výročie podpísania Rímskych zmlúv: Budúcnosť Európskej únie. Konala sa 18. apríla 2017 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

Rímske zmluvy vstúpili do platnosti 1. 1. 1958 a vytvorili podklad pre európsku integráciu. Lisabonská zmluva nastolila zmeny v Zmluve o Európskej únii v roku 2007.

 

Riaditeľ Ekonomického ústavu SAV prof. Ing. Juraj Sipko, PhD., MBA. na úvod pripomenul: „Je pochopiteľné, že vývoj procesu globalizácie nastavoval nové otvorené otázky pre Európsku úniu. Európska únia bola pripravená riešiť tie najzložitejšie problémy: od sedemdesiatych rokov prvý a druhý ropný šok, zrušenie voľnej zameniteľnosti amerického dolára, prípravu vytvorenia európskeho menového systému; v postupujúcom procese globalizácie sa otvorili nové konkurenčné trhy, vytvoril sa jednotný trh. V auguste 2007 nastala  svetová finančná kríza, ktorá viedla k bezprecedentnému vývoju dlhov. Epicentrom dlhovej krízy sa stali štáty Európskej únie. Kríza má ďalekosiahle dôsledky pre hospodársky a sociálny vývoj, a najmä pre hospodársky rast. Súčasne naša civilizácia vzdoruje najväčšej humanitárnej kríze od čias druhej svetovej vojny. Veríme, že predovšetkým zástupcovia Európskej únie budú čeliť výzvam, pred ktorými stojíme.“

 

Pozvanie na prvú prednášku prijal Luca Jahier, prezident III. skupiny Hospodárskeho a sociálneho výboru v Bruseli.

Apeloval najmä na spoločný postup krajín Európskej únie v súčasnej kríze, aby občania Európy mali perspektívu spoločnej budúcnosti. Jeho náhľad na súčasnosť je kritický: tradičné delenie na pravicu a ľavicu už dávno nerezonuje. Aj tradičné líderstvo sa ocitlo v kríze. „Európska únia od roku 2008 čelí rôznym problémom a krajiny EÚ nie sú schopné spoločného pohľadu, ako riešiť tieto problémy. Preto neprinášajú rázne rozhodnutia. Dôsledkom je nedôvera a frustrácia občanov“ –  dodal.

Luca Jahier upriamil pozornosť na vyhlásenie Európskej únie k 60. výročiu prijatia Rímskych zmlúv a každému občanovi odporúča prečítať si ho. Povedal: „Musíme definovať európsku identitu a vidieť našu perspektívu v konkrétnom živote občanov. Odďaľovanie rozhodnutí, nevôľa lídrov sa rozhodnúť, sa v súčasnosti dostala až do podoby špirály nerozhodovania. Riešenie sa však nezaobíde bez reforiem, aj keď reformy vždy nesú určité riziko a v našej spoločnosti máme averziu voči rizikám. “

V situácii neochoty alebo neschopnosti rozhodovať sa prejavujú rôzne záujmy a zároveň sa zvýrazňuje úloha občianskych spoločností.

Luca Jahier vidí závažné témy na riešenie v agende trvalo udržateľného života a ekonomiky a v medzinárodne zjednotenom pláne; vo vzájomnosti a spolupatričnosti, pričom zjednocujúcou silou bude  kultúra. „Ona dáva zmysel našej budúcnosti,“ zdôraznil. V otázke architektúry Európy sa odvolal na slová predsedu Európskej rady Donalda Tuska: „Mali by sme stavať podľa troch zásad: odolnosť, využiteľnosť a krása. Aby sme zachovali naše dedičstvo aj pre potomkov.“

 

Ďalším hosťom konferencie bol Ivan Šramko, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Zaoberal sa témou fiškálna politika v EÚ a jej budúcnosť, teda odpoveďami na otázku, prečo sú fiškálne problémy kľúčové.

Ekonómovia zo Slovenskej akadémie vied Juraj Sipko a Peter Staněk sa zamerali na najbližšiu budúcnosť nielen Európskej únie ako spoločenstva, ale aj na perspektívy života občanov únie – podľa podmienok a symptómov, ktoré sa nás dotýkajú už teraz.

Pozvanie na konferenciu prijali aj zástupcovia diplomatických misií v SR,  Medzinárodného klubu SR, predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík aj Branislav Lichardus, bývalý predseda SAV a diplomat a tiež hostiteľ konferencie, primátor mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Ľubica Suballyová
Foto: Vladimír Šimíček